Tučňák oslí (Pygoscelis papua) se vyskytuje kolem jižního polárního kruhu a je asi tím nejrychlejším tučňákem vůbec. Hnízdí na jižních arktických ostrovech, Kerguelenech, Malvínech a Grahamských ostrovech. V době kdy nehnízdí se vyskytuje až u Nového Zélandu a Tasmánie. Převážnou část času tráví ve vodě.
Popis
- Světová populace: cca 320 000 hnizdících párů
- Délka inkubace: 35 dnů
- Počet vajec: 2
- šedobíle zbarvený, bílé břicho, černá záda a nápadný oranžový zobák
- jméno dostal podle daleko slyšitelného hlasu, připomínajícího oslí hýkání.
Pohyb
Tučňák oslí je nelétavý pták. Je velmi dobře přizpůsobený životu v moři. Má tuhá, veslovitá křídla, která mu dovolují rychle plavat pod vodou. Přitom křídly mává jako ostatní ptáci při letu. Na souši jeho krátké nohy vypadají nemotorně, ale jsou silné a dokáže urazit mnoho kilometrů při cestách z pobřeží na hnízdiště. Chůzi si ulehčuje klouzáním po ledě. Lehne si na břicho a jede dolů jako na klouzačce.
Potrava
Loví ve vodách pod mořskou hladinou – ta se téměř vaří, když tučňáci zaútočí na hejna ryb. Loví přiměřeně menší kořist, menší ryby a hlavonožce, hlavně korýše a krill.
Péče o mládě
Obě mláďata se líhnou současně a po vylíhnutí jsou porostlá stříbřitým nebo kouřově šedým prachovým peřím. Oba rodiče je nakrmí natrávenou potravou z volete a potom se střídají v jejich hlídání a krmení. Po dosažení stáří 4 týdnů mladí tučňáci oslí opouštějí hnízdo a shromažďují se společně s dalšími jedinci ve „školkách“. Ve věku 9 týdnů už mláďata vyrážejí na moře, kde se pak v tlupách toulají.
Ohrožení
Tučňáci jsou významnou součástí potravního řetězce. Ve vodě jim hrozí nebezpečí od tuleňů, lachtanů, žraloků a kosatek, a proto jsou velmi ostražití. Tučňáci mají hluboce vrozeno, že jim na souši nebezpečí nehrozí, a chovají se podle toho. Hnízdí v blízkosti lidských stanic. Někteří lidé jim neubližují, ale někteří je loví na maso nebo tuk, ze kterého dělají olej. Nejvíce jsou na souši ohrožena vejce a mláďata. Mezi ptáky tam patří Chaluha velká, Buřňák obrovský, Racek dominikánský nebo Štítonos bílý. Jediným vážným nebezpečím, při kterém přichází o život mnoho tučňáků je počasí, ať silné sněhové vánice nebo dlouhotrvající silné mrazy.
Zajímavosti
Tento druh tučňáka se anglicky překládá jako Gentoo Penguin a tak se jmenuje i jedna GNU/Linuxová distribuce.
Tento druh tučňáka je zároveň nejrychlejším ptákem ve vodě, dokáže na krátkou vzdálenost plavat rychlostí až přes 27 km/h (podle Guinessovy knihy zvířat, nakl. Mustang, Plzeň 1995).