Načítání obsahu, prosím počkejte
Kururo

Kururo

Latinský název:
Spalacopus cyanus
Délka:
14-16 cm
Hmotnost:
60-100 g
Délka ocasu:
4-5 cm
Délka březosti:
77 d
Počet mláďat:
2 4

Kururo (Spalacopus cyanus) Je rozšířen ve středním Chile, kde v horách sídlí až do nadmořské výšky 3000 m. Je menší než osmák degu (v rozmezí 60-100 g), tělo má válcovitý tvar, jeho délka je 14-16 cm. Šupinatý ocas je relativně krátký (4-5 cm), zužující se ke konci. Srst je tmavá až černá. Kururo má malé oči, jeho řezáky jsou velmi široké, dlouhé a značně zakřivené. Žije v početných koloniích, které vytvářejí dlouhé a složité systémy nor. Tyto nory jsou však poměrně mělké. Při jejich hloubení kururové vydávají zvláštní trylkovité zvuky. Kolonie nežijí na stále stejném místě, po vyčerpání potravy se všichni jedinci odstěhují jinam.

Potrava

V přírodě zejména podzemní cibule a hlízy nalezené při hloubení nor, kůru, listy, pupeny, byliny, sukulenty a částečně i semena rostlin. Před zimním obdobím si dělají zásoby cibulí a hlíz.

Rozmnožování

Samičky jsou polyestrické. Kopulace je na hlodavce poměrně dlouhá, trvá asi 15s. Po cca 77 dnech březosti samička vrhá 2-4 nidifugní mláďata. Ta se rodí osrstěná, s otevřenými sluchovody, ale zavřenýma očima. Mláďata otevírají oči okolo 4 dne života. Jejich růst a vývoj je poměrně pomalý, mateřská péče a laktace trvá až dva měsíce.


Zdroje:  Wikipedie