Načítání obsahu, prosím počkejte
Jelen sika

Jelen sika

Známé také jako:
jelen sika;sika skvrnitá;sika východní
Latinský název:
Cervus nippon
Výška v kohoutku:
120 cm
Hmotnost:
100 kg

Jelen sika, někdy jen sika (Cervus nippon) je savec z řádu sudokopytníků, čeledě jelenovitých, který byl na přelomu 19. a 20. století uměle vysazen i Čechách. Pochází z dálného východu asijského kontinentu z Mandžuska, Japonska, Thajska, Vietnamu, Koreje a z východního Ruska.

Poddruhy

Zoologové rozlišují celkem 14 různých poddruhů. Mezi nejznámější poddruhy patří: - Jelen sika japonský (Cervus nippon nippon) - Jelen sika Dybowského (Cervus nippon hortulorum) - Jelen sika vitenamský (Cervus nippon pseudaxis) - Jelen sika thajský (Cervus nippon taioanus) Všechny poddruhy je možné vzájemně křížit.

Rozšíření v Čechách

Na přelomu 19. a 20. století začal být v Čechách uměle chován jelen sika japonský a jelen sika Dybowského v oborách na Plzeňsku. Nejprve se jednalo pouze o menší skupinky chované v oborách. Od 40. let se díky tehdejším válečným událostem (poškození oplocení obor) objevil i ve volné přírodě. Ze své původní vlasti se poměrně dobře adaptoval na středoevropské životní podmínky. Vyskytuje se ponejvice v jihozápadních Čechách a je chován v některých českých zoologických zahradách. Oproti našemu jelenu lesnímu je výrazně menší a méně hmotný. Dospělý samec v kohoutku dosahuje maximálně 120 centimetrů, tělesná hmotnost dosahuje obvykle maximálně do 100 kilogramů. Obě pohlaví mají v letním období po těle výrazné bílé skvrny na hnědém podkladu, paroží u samců je jednodušší, mívá obvykle maximálně 8 výsad. V přírodě se obvykle vyskytuje v menších skupinkách, nejčastěji jeden samec a několik laní s kolouchy. Říje probíhá od září do října.

Lov

Jeho lov je prováděn podle platných právních norem, v současné době na podkladě vyhlášky 245/2002 Sb. Ministerstva zemědělství ze dne 7. června 2002, §. 1 písmeno n), která stanovuje dobu jeho lovu od 1.8. do 31.12. kalendářního roku s výjimkou celoročního odchytu v oboře při překročení normovaných stavů.

Ekolologické hledisko ČR

Z hlediska vědecké ekologie se ve volné přírodě v České republice jedná o nepůvodní inrodukovaný druh, který je substituentem jiných u nás původních savců z čeledi jelenovitých, zejména pak jelena lesního.


Zdroje:  Wikipedie