Žralok veliký (Cetorhinus maximus) je velký kosmopolitní druh žraloků. Je to druhá největší paryba po žraloku obrovském. Jedná se o pomalý druh výjimečně plavající rychleji než 5 km/h.
Stejně jako ostatní velké druhy žraloků je žralok veliký ohrožen vyhynutím kvůli své nízké odolnosti a nadměrnému lovu pro jeho ploutve, maso i orgány.
Rozšíření
Žralok veliký je pobřežní žralok, který je k nalezení po celém světě ve studených i teplých vodách u pevninských mělčin. Je k nalezení ve všech oceánech mírného pásma. Preferuje teplotu vody od 8 do 14 °C. Je to vysoce stěhovavý druh.
Popis
Žralok veliký je jeden z největších známých druhů žraloků. Největší exemplář byl chycen do sítě na sledě v zátoce Fundy v Kanadě v roce 1851. Jeho celková délka byla 12,27 metrů a váha se odhaduje na 19 tun. Některé exempláře dnes přesahují 9 nebo dokonce 10 metrů, ale po letech silného rybolovu se tyto staly vzácností.
Někdy tento žralok žije samotářsky, ale může byt i ve skupinách, které mají 20 až 30 jedinců.
Dožívá se věku kolem 50 let.
Potrava
Potravu přijímá pasivně pomocí žaberních filtrů, jimiž filtruje zooplankton, malé ryby a jiné bezobratlé živočichy. Za hodinu může přefiltrovat okolo 2000 tun vody. Kvůli potravě pobývá u hladiny, kde je nejvíce potravy. V zimě je ponořen v hloubce až 1 km pod hladinou, kde nemá dostatek potravy, a zakrní mu filtrační ústrojí. Tuky, které dříve nashromáždil, použije na výživu. Na konci zimy se obnoví filtrační ústrojí.
Rozmnožování
Žralok veliký je vejcoživorodý. Embryo je v prvním stádiu závislé na žloutkovém váčku, ale později se živí neoplodněnými vajíčky produkovanými matkou. Tento jev je známý jako oofagie. Délka březosti není přesně známá, ale předpokládá se doba okolo jednoho roku. V jednom vrhu rodí 1 – 2 mláďata, které měří 1,5 m - 2 m. Je ale známá jedna samice, která byla při vylovení březí, a nosila 6 nenarozených mláďat.