Načítání obsahu, prosím počkejte
Trnucha skvrnitá

Trnucha skvrnitá

Známé také jako:
trnucha amazonská;rejnok říční;rejnok sladkovodní
Latinský název:
Potamotrygon motoro
Délka:
50-100 cm
Hmotnost:
-15 kg
Délka života:
15-20 r
Délka březosti:
4 m

Trnucha skvrnitá (Potamotrygon motoro) se vyskytuje v povodí jihoamerických řek (Amazonka, Orinoko, Paraná). Tento druh je jedním z mála rejnoků, který obývá sladké vody. Pojmenování celé skupiny trnuch je odvozeno od přítomnosti jedového trnu na hřbetní straně štíhlého ocasu. Na jeho horní straně se táhnou dvě ploché, na spodní straně pak dvě hluboké podélné rýhy. Jedové žlázy se nacházejí na spodní straně a hlubokými rýhami je jed (batoidotoxin) transportován až ke konci trnu a zde přechází při bodnutí i do rány. Tato účinná zbraň může dosahovat délky až čtvrt metru, ale její majitelé ji využívají výlučně k obraně, nikoliv k lovu. Trn je s ocasem pevně spojen, ale snadno se ulomí při silnějším bočním úderu (trnuše však opět v krátké době dorůstá).

Způsob života a obživy

Trnuchy se během dne zahrabávají do písku, ze kterého jim pak vyčnívají pouze oči a dýchací otvory, aktivní jsou hlavně v noci. Na jejím jídelníčku najdeme ryby žijící u dna, měkkýše a ostnokožce.

Rozmnožování

Stejně jako ostatní sladkovodní trnuchy, i trnucha skvrnitá patří mezi živorodé druhy rejnoků. Embrya jsou uložena ve vejcovodu samice a vyživována placentou. Samice rodí po březosti dlouhé čtyři měsíce dvě až pět plně vyvinutých mláďat. Ta dosahují v době narození velikosti přibližně 8 cm a zbarvení je stejné jako u dospělců. Na první dny po narození jsou malé trnuchy ještě vybaveny malým žloutkovým váčkem, záhy však začínají přijímat první drobnou masitou potravu. Pohlavně dospívají ve 3. až 4. roce života.


Zdroje:  Wikipedie