Načítání obsahu, prosím počkejte
Timálie čínská

Timálie čínská

Známé také jako:
čínský slavík
Latinský název:
Leiothrix lutea
Délka:
15 cm

Timálie čínská (Leiothrix lutea) se vyskytuje v oblasti od jižní Číny po Barmu, v severní části Indie a v okolí Himaláj. Timálie dokáží dobře zpívat. Hnizdo, které bývá umístěno v hustých keřích staví oba rodiče, kteří se pak take společně starají o mláďata. V přírodě se živí hmyzem, semeny a ovocem.

Vzhled

Hrdlo Timálie čínské je oranžové, břicho žlutavé, hřbet šedozelený, křídla červenožlutá a zobák červený. Zbarvení samice je matnější a chybí ji žlutý nádech na temeni hlavy, jinak se od samce příliš neliší.

Život v zajetí

Timálie čínská je velmi často chovaná v zajetí. Oblíbená je pro svůj krásný zpěv, díky kterému byla dříve nazývána "čínský slavík". Pokud se rozhodnete pro chov této timálie, postačí vám menší klec, k odchovu je však potřeba hustě zarostlá venkovní voliéra.

Rozmnožování

Samička snáší 3-5 vajec, která mají modrozelené zbarvení. Mláďata se líhnou za 12 dnů. Po třech týdnech opouští hnízdo. Mláďata mají popelavě šedé zbarvení. Do šatu dospělých se vybarvují ve 3-4 měsících. V našich podmínkách se rozmnožují na jaře a v létě.


Zdroje:  Wikipedie