Načítání obsahu, prosím počkejte
Strašilka australská

Strašilka australská

Latinský název:
Extatosoma tiaratum

Strašilka australská (Extatosoma tiaratum) je hmyz z řádu strašilek.

Popis

Strašilka australská má hnědou až světle zelenou barvu. Dospělá strašilka měří až 15 cm, pokud jde o samičku. Sameček je menší a absolutně odlišný. Jakmile strašilka dospěje, narostou jí křidýlka. (Nejsou to skutečná křídla, spíše kožovité výrustky). Sameček má mnohem větší křidýlka než samička. Dokonce s nimi dokáže létat, sice trochu těžkopádně, přesto dobře.

Původ

Strašilka australská pochází z tropických ostrovů poblíž Austrálie. Do Evropy byla spolu s dalšími zvířaty dovezena.

Život

Strašilka australská je noční živočich. Když se narodí, je to tzv. nymfa. Nymfa roste, až se z ní stane dospělý jedinec. Důležité pro vývoj strašilky australské je svlékání. Kůže strašilky neroste. Strašilka ale růst potřebuje, proto se svléká. Strašilka se asi 3 dny před svlékáním zavěsí na vyvýšené místo a přestane přijímat potravu. Během noci se její pokožka protrhne a "čerstvá" strašilka se na svlečku pověsí. Poté začne svou starou kůži od hlavy požírat. Je to velmi výživné. Strašilka žije asi rok a rozmnožuje se vajíčky. Pokud samičce není sameček k dispozici, naklade vajíčka sama. Z takovýchto vajíček se pak líhnou pouze samičky. Strašilka může mít za celý svůj život 900-1000 vajíček. Vajíčka strašilky australské se podobají semenům rostlin, stejně jako to je u všech strašilek. Vajíčka jsou kulatá a tvrdá.

Chov

Chov strašilky australské je velice nenáročný. Stačí jí pořídit box nebo terárium, ve kterém bude dostatečný přísun vzduchu. Když strašilka dospěje, měla by mít terárium vysoké alespoň 50 cm. Strašilka hodně a ráda pije, proto je třeba na noc terárium zavlažovat. Strašilka se živí výhradně listím, bezpečné jsou pro ni listy břízy, jabloně, lísky, dubu, buku, maliní, ostružiní a jahodníku. Strašilky jsou opravdu nenáročná zvířátka, ideální pro děti. Můžete si je nechat chodit po ruce, nekoušou. Někomu jsou ovšem nepříjemné jejich malé drápky. Pokud se strašilka cítí ohrožena a má strach, dokáže citelně stisknout nohy.Když si strašilku popustíte na ruku,budete prožívat příjemný i nepříjemný pocit.Brzy si zvyknete a mazlení vám nebude dělat problémy...


Zdroje:  Wikipedie