Načítání obsahu, prosím počkejte
Rosela pestrá

Rosela pestrá

Latinský název:
Platycercus eximius
Délka:
30 cm

Rosela pestrá (Platycercus eximius) je pestře zbarvený australský papoušek.

Popis

Náleží mezi středně velké papoušky, dorůstá průměrně 30 cm. Má jasně červenou hlavu, světlý zobák, bílé líce a skvrnu pod zobákem, žlutou hruď a vrchní část břicha, na hřbetě je porostlá tmavými pery s nažloutlými okraji, křídla a ocasní pera má modravá a zbývající část ocasu tmavě zelenou. Obě pohlaví jsou si přitom zbarvením velice podobná, samice má však v porovnání se samcem poněkud jednotvárnější zbarvení.

Rozšíření

Rosela pestrá obývá řídce zalesněné nebo křovinaté oblasti, zahrady a parky v jihovýchodní Austrálii a na Tasmánii. Člověkem byla zavlečena také na Nový Zéland, kde v současné době obývá Severní ostrov a okolí Dunedinu na Jižním ostrově

Chování

Rosela pestrá žije v trvalých párech. Podobně jako ostatní druhy rosel požírá nejrůznější semena a plody. Hnízdí jednou ročně od srpna do ledna v dutinách stromů, kam klade 5-6 bílých, 26 x 22 mm velkých vajec, jejichž inkubace trvá 19 - 21 dnů. Samec se na zahřívání vajec nepodílí, později však pomáhá se sháněním potravy pro vylíhlá mláďata.

Chov

Díky svému výraznému zbarvení je často chována v zajetí. Zde však většinou vyžaduje větší prostor a množství nejrůznějších hraček a atrakcí.


Zdroje:  Wikipedie