Přímorožec beisa (Oryx gazella beisa) je sudokopytník dosahující velikosti až 190 cm a váhy do 240 kg. Výška zvířete v kohoutku nepřesahuje 120 cm. Vyskytuje se v Etiopii a Keni. Výrazným znakem přímorožce beisa jsou jeho rohy. Barva krátké srsti je šedá až žlutá s bílým břichem. Vzhled tohoto krásného zvířete doplňují černé pruhy okolo břicha, na nohou a hlavě.
Chování
Přímorožec beisa tvoří menší stáda do 40 jedinců, která jsou tvořena pouze samicemi a jedním samcem. Ostatní samci žijí samotářským životem a ke stádu se připojují pouze v období říje, kdy však musí svádět urputné boje s vůdčím samcem stáda, které mužou skončit až smrtí slabšího samce. Přímorožec beisa je zvíře teritoriálni, který území svého stáda vyznačuje močí.
Potrava
Živí se zejména listy a výhonky rostlin, zejména trav. V době nouze přímorožec beisa dokáže vyhrabat kořínky skryté až metr pod zemí.
Romnožování
Samice přímorožce beisa rodí jedno celohnědé mládě po osmi a půl měsících březosti.Samice zůstáva po dobu jednoho a půl měsíce s mládětem, oděleně od stáda. Kojení trvá přibližně tři a půl měsíce.