Načítání obsahu, prosím počkejte
Oblovka obrovská

Oblovka obrovská

Latinský název:
Achatina achatina
Délka:
10-15 cm

Oblovka obrovská (Achatina achatina), je plž dorůstající rozměrů 15-20cm. Její původní domovinou jsou tropické deštné lesy střední Afriky.

Stavba těla

Tito plži mají pravotočivou ulitu, která dosahuje délky kolem 10-15 cm. Jejich noha může být dlouhá až 25 cm (při natažení). Oblovka má hodně dekorativní ulitu, jsou na ní bílé až světle hnědé proužky, jinak je celá ulita tmavě hnědá.

Rozmnožování a vývin

Oblovky jsou hermafrodité. Jedna oblovka naklade 20-150 vajíček, která částečně nebo úplně zahrabe do vlhké půdy. Vajíčka mají podobu drobných perel a jsou asi 5 mm velká. O vajíčka se plž dále nestará a jsou známy případy, kdy svá vajíčka dokonce sežere. Asi po 10-20 dnech se z vajíček vylíhnou malé oblovky (velké asi 4-5 mm), které hned začnou přijímat potravu (stejnou jako dospělci). Mladé oblovky velmi rychle rostou, při dostatku potravy mohou povyrůst až o 2 cm za měsíc. Rostou cca do prvního roku života, kdy pohlavně dospívají. Ve volné přírodě se achatiny dožívají 3-5 let. V zajetí až 8 let.

Chov v zajetí

Tento plž se poslední dobou prodává v obchodech se zvířaty. Oblovka je vhodná také do terária. V teráriu potřebují kyprou až mokrou hlínu, ale vhodnější je kokosová drť, pár velkých kamenů a kousek kmenu a víčko s cca 3 mm otvory, aby mohla oblovka dýchat. Oblovka se živí salátem, okurkou, rajčaty, pampeliškami, trávou, jitrocelem a melouny, samozřejmě můžou se jí dát i jiné rostliny. Není dobré dávat citrusové plody, a jestli, tak jen pod dohledem - nesmí přijít do kontaktu s ulitou.

Zajímavosti

O oblovce se vypráví také mnoho příběhů. Oblovka patří díky své velikosti mezi rekordmany mezi plži.

Příbuzní

- Oblovka žravá - Oblovka síťkovaná - Oblovka zlatá


Zdroje:  Wikipedie