Nosorožec tuponosý severní (Ceratotherium simum cottoni) je jeden ze dvou poddruhů nosorožce tuponosého. Žil na pastvinách a savanách. Poslední jedinci ve volné přírodě žili v národním parku Garamba v Demokratické republice Kongo. V zajetí je chován pouze v ZOO San Diego v Kalifornii v USA a v ZOO Dvůr Králové v České republice.
V roce 2010 vyšla studie, na které se podílel i Jan Robovský z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity, podle které je nosorožec tuponosý severní (česky zvaný jako nosorožec Cottonův) Ceratotherium cottoni samostatným druhem.
Populace ve volné přírodě
V 1. polovině 20. století se vyskytoval v části severozápadní Ugandy, v jižním Čadu, jihozápadním Súdánu, na východě Středoafrické republiky a na severovýchodě Demokratické republiky Kongo. Jako poslední zbyla populace v severovýchodní části Demokratické republiky Kongo. Mezi léty 1970 a 1980 pytláci zredukovali její počet z 500 kusů na pouhých 15. Mezi léty 1990 a 2003 se podařilo skupině zotavit a rozrostla se na 32 jedinců. Počet 30 až 36 jedinců potvrdily průzkumy z roku 2000. Od poloviny roku 2003 začali pytláci opět intenzivně redukovat počet na pouhých 5 až 10 kusů (napočítáno bylo 7). Tito poslední volně žijící bílí nosorožci severní žili v národním parku Garamba. Zde na ně měla neblahý vliv přetrvávající občanská válka a plánované přemístění do Keni se neuskutečnilo. Podle WWF zde v srpnu 2005 zůstali poslední čtyři jedinci. Jednalo se o osamoceného samce a skupinku jednoho samce a dvou samic. Úsilí o lokalizaci dalších zvířat pokračovalo. V červnu 2008 bylo oznámeno že poddruh může být považován za vyhynulý ve volné přírodě, protože ani jeden z posledních 4 žijících jedinců nebyl pozorován od roku 2006.
Záchranný program
V rámci ojedinělého záchraného programu byli na konci roku 2009 letecky odesláni čtyři jedinci ze ZOO ve Dvoře Králové do přírodní rezervace v Keni, kde se mají rozmnožit, což v zajetí není možné. Dle zprávy z ledna 2010 by pak ve volné přírodě mohlo žít ještě několik jedinců. Ti byli pozorování z vrtulníku na území Súdánu. Zoologové by se v rámci záchrany druhu chtěli pokusit zkřížit jedince ze ZOO s nosorožci volně žijícími.
Pokud by se však nepodařilo potvrdit výskyt nosorožce tuponosého severního ve volné přírodě do roku 2011, byl by pak prohlášen za vyhynulý druh.