Načítání obsahu, prosím počkejte
Mřenka mramorovaná

Mřenka mramorovaná

Latinský název:
Barbatula barbatula
Délka:
10-18 cm
Délka života:
8 r
Stav ohrožení:
Ohrožen

Mřenka mramorovaná (Barbatula barbatula; L., 1758) je drobným druhem ryb žijících v Česku. Dříve byla poměrně hojná, ale v důsledku znečišťování toků její početnost výrazně poklesla. Díky nízkým stavům je celoročně hájena.

Synonyma

Noemacheilus barbatulus Orthrias barbatulus

Popis

Jedná se o drobnou rybku s protáhlým válcovitým tělem, dlouhým asi 10-18 cm. Kolem úst má šest vousků. Má typické ochranné zbarvení - mramorování. Jeho barva je různá v závislosti na zbarvení podkladu, ale hřbet bývá zelenavý nebo hnědavý, boky žlutavé s nepravidelnými černohnědými skvrnami. Břicho má bělavě šedé, někdy narůžovělé. Šupiny jsou zarostlé v kůži, proto se na první pohled zdá tělo hladké. Ocasní ploutev je uťatá. Dožívá se až osmi let.

Výskyt

Mřenka mramorovaná obývá pstruhové, lipanové a parmové pásmo. Žije při dně v proudících vodách i v rybnících a jezerech. Obvykle se skrývá pod kameny nebo kořeny. Vyskytuje se prakticky v celé Evropě vyjma Řecka, Apeninského poloostrova, Skotska a velké části Skandinávského a Pyrenejského poloostrova.

Potrava

Živí se drobnými bezobratlými živočichy dna, např. larvami (pakomáry).

Rozmnožování

Tření probíhá v období května až července. Samice klade jikry na písčitá nebo kamenitá dna obvykle ve dvou až třech dávkách. Podle velikosti samice kolísá počet jiker mezi 3 a 25 tisíci.

Význam

Výraznější hospodářský význam nemá, je však významnou složkou potravy některých jiných druhů ryb. Někdy bývá vzácně ulovena na udici nebo při lovu nástražních rybek čeřínkem.


Zdroje:  Wikipedie