Načítání obsahu, prosím počkejte
Medvěd krátkočelý

Medvěd krátkočelý

Latinský název:
Arctodus simus
Výška v kohoutku:
1,6 m
Délka:
3,7 m
Hmotnost:
1100 kg
Stav ohrožení:
Vyhynulý

Medvěd krátkočelý (Arctodus simus), je dnes již pravděpodobně vyhynulým druhem pleistocénního medvěda s neobvyklým krátkým čumákem.

Popis

Tento medvěd byl velmi neobvyklé stavby těla. Měl vysoké, lehké nohy, podle rekonstrukčních paleontologů se pohyboval podobným stylem jako velbloud. Měl krátký ocas a malou kulatou hlavu. Tlapy byli široké asi 35 cm, byly tedy přibližně stejně široké, jak měl dlouhý čumák. Byl vysoký asi 1,6 a dlouhý 3,7 metrů, vážil okolo 1100 kg. Krátký čumák sloužil pravděpodobnému mrchožroutovi velice dobře, má dobrý efekt v lámání morkových kostí. Kdyby kousal kost koncem tlamy, neměl by takovou sílu, jako když umístí kost v tlamě blíž k pantům (páka je tu mnohem větší). Hlavně, když přišel k nějaké mršině pozdě, stále ještě měl z čeho načerpat další energii.

Život

Podle posledních výzkumů se nejednalo o nebezpečného dravce, ale o mrchožrouta. Svou velikostí mohl zastrašit protivníky a ukrást jim těžce získanou kořist. Lehké, dlouhé nohy v kombinaci s chůzí podobné velbloudí tvořily dokonalou souhru pro efektivní pohyb na dlouhé trasy. Protože kdyby lovil zvěř, musel by lovit jenom rovně běžící zvířata, např. koně. Kdyby ale kůň zatočil a medvěd by se pokusil o totéž, mohl by si zlomit nohu.

Rozšíření

Tento medvěd se nevyskytoval pouze v Americe, ale i v Rusku. Díky pleistocénnímu pevninskému mostu, který spojoval Severní Ameriku s Kamčatkou, se mohl dostat z jednoho kontinentu na druhý.

Opravdu nežije?

Někteří kryptozoologové se však podle zpráv přicházejících z Kamčatského poloostrova (Rusko), domnívají, že tento medvěd stále přežívá v drsné kamčatské krajině. Pravděpodobnost, že by ještě dnes přežíval, je však téměř nulová.


Zdroje:  Wikipedie