Načítání obsahu, prosím počkejte
Lišaj smrtihlav

Lišaj smrtihlav

Latinský název:
Acherontia atropos
Rozpětí křídel:
13 cm
Rychlost:
40 kmh

Lišaj smrtihlav (Acherontia atropos) je velký noční motýl z čeledi lišajovitých.

Vzhled

- Je to největší lišaj vyskytující se v ČR (rozpětí křídel až 13 cm) - Na hřbetě má charakteristickou žlutou kresbu připomínající lebku, jinak tělo žluto-černé. - Housenka je žlutá se zelenou (až modravou) kresbou, nebo hnědá. Na zadečku má esovitý přívěšek.

Výskyt

V Africe a jižní Evropě, odkud každoročně zalétá přes Alpy daleko na sever, v horách až do nadmořské výšky kolem 2000 m. Vyskytuje se nejčastěji v chráněných údolích a na teplých svazích vysočin a pahorkatin.

Období výskytu

Přilétá v květnu až červenci a další místní generace létá od srpna do října.

Housenka

Malá hnědá olivová s bílými skvrnami na hrudních článcích(napodobuje ptačí trus), později zelená až citronově žlutá nebo hnědá s modrými až nachovými šikmými proužky na bocích - na konci těla hrubě zrnitý a esivitě prohnutý růžek. Žije především na bramborové nati, ale i na jiných většinou jedovatých lilkovitých rostlinách, jako jsou např. rulík zlomocný, potměchuť popínavý, ale také např. na ptačím zobu.(Živí se v noci). Ke kuklení zalézá do půdy až 20 cm hluboko. Kukla je leskle černohnědá nebo červenohnědá.

Způsob života

Je to tažný motýl (a je velmi dobrým letcem, dosahuje rychlosti i přes 40 km/h), přilétá k nám až po zimě, kterou přečkává jako kukla, ta by v našich zeměpisných šířkách zimu nepřežila. Vajíčka klade lišaj na lilkovité rostliny (např.: brambory), pouze na jih od Alp žijí lišaji trvale. Lišaj prochází přeměnou dokonalou. Lišaj velmi rád navštěvuje včelí úly a saje med.


Zdroje:  Wikipedie