Lipan podhorní (Thymallus thymallus) je ryba obývající rychle proudící úseky řek Evropy.
Popis
Tělo lipana je protáhlé, z boků lehce zploštělé. Typickým znakem je velká barevná praporovitá hřbetní ploutev, která je vzhledem k břišním ploutvím posunuta k hlavě. Mezi hřbetní a ocasní ploutví se nachází tuková ploutvička. Hlava je vzhledem k tělu poměrně malá, zakončená lehce zašpičatělými malými ústy spodního postavení. Zbarvení je stříbřité, hřbet poněkud tmavší. Šupiny jsou poměrně malé, v úplné postranní čáře jich je 74–96.
Lipan dosahuje délky do 35 cm, výjimečně i více než 60 cm. Průměrná hmotnost ryb se pohybuje okolo 0,3–0,4 kg. Největší zaznamenaný úlovek dosáhl měl 72 cm při hmotnosti 6,5 kg. Lipan dosahuje věku až 12 let.
Rozšíření
Lipan obývá rychle proudící, chladné podhorské toky bohaté na kyslík. Vzácněji se objevuje také v chladných jezerech severní Evropy. Vyskytuje se v horských oblastech Evropy od Skandinávie až do Alp, včetně Britských ostrovů a části Ruska.
Potrava
V dospělosti tvoří potravu lipanů hlavně hmyz padlý na hladinu vody. Mimoto konzumuje také vodní hmyz, drobné měkkýše a příležitostně také drobné rybky.
Rozmnožování
Lipani pohlavně dospívají asi ve třetím roce života. Tření probíhá od března do června. Samice klade asi 3 mm velké jikry do jamek vytlučených do štěrkového dna. Počet jiker se pohybuje mezi 3000 a 6000 na jednu samici. K líhnutí potěru dochází přibližně dva týdny po výtěru v závislosti na teplotě vody.