Lesklice zelenavá (Somatochlora metallica) je druh vážky z podřádu šídel. Vyskytuje se ve velké části Evropy a v Asii. V celém Česku je to hojný druh.
Popis
Tělo lesklice má délku 50-60 mm a je zelené s kovovým leskem. Oči se na temeni dotýkají v přímce, jsou zeleně lesklé. Na čele mezi očima má dvě žluté skvrny, které jsou spojeny žlutým proužkem. U základny zadních křídel může mít malé nažloutlé skvrny, mimoto jsou křídla čirá s rozpětím 70-75 mm. Plamka na křídlech je hnědá. Nohy má celé černé. Na boku zadečku nemá žluté skvrny. U samečka je zadeček v prostřední části rozšířen.
Nymfa (larva) je dlouhá až 25 mm. Na hřbetě zadečku má trny a na boku 8. a 9. článku má i krátké boční trny.
Způsob života
Nymfy (larvy) se líhnou z vajíčka po 4-6 týdnech. Vajíčka nakladená na podzim přezimovávají. Nymfy žijí mezi rostlinami nebo zahrabané do dna. Zde se živí vodním hmyzem. Nymfa se vyvíjí 2-4 roky. Dospělci létají od května do září. Vyskytují se u rybníků, jezer nebo u mírně tekoucích vod. Často zaletují daleko od vody, pak je lze potkat na lesních cestách nebo mýtinách. Samičky snáší vajíčka ze břehu nebo vodních rostlin pod hladinu.