Načítání obsahu, prosím počkejte
Kuna skalní

Kuna skalní

Latinský název:
Martes foina
Délka:
30-50 cm
Hmotnost:
2-2,3 kg
Délka života:
10-12 r
Délka ocasu:
20 cm
Délka březosti:
9 m
Počet mláďat:
2 5

Kuna skalní (Martes foina) v minulosti někdy nazývaná též kuna domácí je šelma z čeledi lasicovitých.

Popis

Kuna skalní (Martes foina) má dlouhé štíhlé tělo s hedvábnou srstí a bílou náprsenkou. Dorůstá délky 30-50 cm, z toho ocas dosahuje délky až 20 cm a váhy až 2,3 kg. Dožívá se 10 až 12 let. Polštářky na tlapkách nemá pokryté srstí.

Areál rozšíření

Kuna skalní se vyskytuje v Evropě i Asii.

Stanoviště

Oblíbenými stanovišti jsou zarostlá skalnatá prostranství, ruiny či lidmi řídce navštěvované stavby (půdy, zahrady či stavby v okolí chat). V Evropě žije obvykle v blízkosti lidských staveb. Občas se vyskytuje i v lese a šplhá po stromech, nicméně jde o vzácné případy, neboť zde se daří její příbuzné kuně lesní.

Potrava

Kuna je šelma a proto se živí především hlodavci a dalšími drobnými savci, drůbeží a vajíčky. Na podzim tvoří většinu jídelníčku ovoce. Patří mezi obávané návštěvníky kurníků, kde často zakousnou všechny slepice, aniž by je žraly, či jim vysávaly krev.

Život

Je to tvor aktivní v noci. Spíše samotářský. Kuna je březí asi devět měsíců. Poté vrhne dvě až pět slepých mláďat. Ta otevírají oči asi kolem pátého týdne věku. Po třech měsících se osamostatňují, až do podzimu však zůstávají s matkou. Pohlavně dospívají ve dvou letech.

Ochrana

Kuna skalní smí být lovena od 1. listopadu do posledního února, po zbytek roku je hájená. Pouze v oblastech chovu tetřeva ,tetřívka ,jeřábka a koroptve se smí lovit po celý rok.


Zdroje:  Wikipedie