Krokodýl bahenní (Crocodylus palustris), také známý jako krokodýl íránský nebo perský je velký druh krokodýla obývající Indii, Bangladéš, Srí Lanku, Pákistán, Nepál, jižní část Íránu a pravděpodobně i Indočínu. Krokodýl bahenní je jediným krokodýlem který obývá Írán a Pákistán a nejobvyklejší ze tří indických krokodýlů.
Popis a způsob života
Krokodýl bahenní se vzhledem podobá krokodýlu nilskému. Mláďata jsou tmavě zbarvena s černými křížovitými pruhy na těle i ocase. Tělo dospělců je zbarveno šedě s různým stupňováním. Krokodýl bahenní patří mezi největší druhy krokodýlů, jelikož jeho tělo dorůstá 4 až 5 m. Má nejširší čenich ze všech zástupce svého rodu (Crocodylus), což mu umožňuje nezaměnitelný vzhled. Důležitou chrannou složku tvoří i vysoce trvé pláty na těle podobně účiné jako u aligátora severoamerického.
Mláďata se živí vodními bezobratlími, korýši, hmyzem a občas i malými rybkami. Dospěláci dokáží ulovit i savce ve velikosti jelena nebo buvola, ale častěji se živí rybami, obojživelníky, plazi (převážně hady, příležitostně želvami), ptáky a středně velkými savci.
Samice po spáření, v období sucha (od prosince až do února) budují hnízda v podobě prohlubně v zemi. Samice kladou obvykle 25 až 30 vejcí, ale vzácně mohou naklást i 10 až 48 vejcí, která se vyvíjí obvykle 55 až 75 dnů a mláďata po narození měří obvykle kolem 30 cm. Samice dosahují pohlavní dospělosti obvykle ve věku 6 let (ve velikosti 1,7 až 2 m) a samci ve věku 10 let (kolem 2,6 m).
Ohrožení
Krokodýl bahenní byl jako většina druhů krokodýlů v minulosti nejvíce ohrožován lovem pro svou kůži, ale v současnosti tento druh ohrožuje spíše drastické ničení jeho přirozených biotopů pro značný zemědělský i průmyslový vývoj, ale také úmrtnost v rybářských sítí (pokud se pokoušejí ulovit polapenou rybu); určité části jeho těla se využívají i pro lékařské účely. O počtu krokodýlů bahenních ve volné přírodě se stále spekuluje. V současnosti je na několika místech zřejmě již vyhuben , zato největší populace jsou na Srí Lance, kde je počet krokodýlů bahenních v přírodě odhadován na 2000 zvířat. Je sice pravda, že více zvířat je v Indii (zhruba 3000 až 5000 zvířat), ale zde jsou rozděleny do 50 menších populací. Krokodýl bahenní je v současnosti v Červeném seznamu IUCN zapsán jako zranitelný druh.