Kančík příčnopruhý se vyskytuje v nejrůznějších lokalitách střední Ameriky, v malých potocích a říčkách, v mělčinách pomalu tekoucích velkých řek, zátokách, tůních, teplých jezerech a rybnících. Upřednostňuje kamenitá stanoviště při březích, kde vyhledává úkryty v puklinách a štěrbinách,nebo spleti kořenů a spadlých stromů, převisy břehů.
Místa výskytu
Guatemala (Tárcoles River), Honduras (Aguan River), Kostarika (Puerto Viejo), Nikaragua, Panama (Guarumo River), Salvador. Mexiko, jižní část USA, Indonésie. Uměle byl zavlečen do mnoha dalších oblastí jako např. do Viktoriina jezera nebo jezer v Austrálii i Japonsku.
Vzhled
Kančík příčnoprůhý dorůstá délky kolem 15 centimetrů, samička 9. Tělo oválné, vřetenovité, tupá hlava. Na šedomodrém podkladu 8 nebo 9 různě výrazných zpravidla černých nebo tmavošedých svislých pruhů, nebo pruhů hnědých na podkladě světle šedém až hnědošedém. Ocasní ploutve mohou mít různý barevný nádech, od růžové přes žlutou, tyrkysově modrou až po smaragdově zelenou.
Samice Kančíka příčnopruhého jsou menší, barevnější, plnější v bříšku. Mají tyrkysovou řitní a hřbetní ploutev a na břiše oranžové nebo žluté "třpytky“, ocasní ploutev je krátká, zaoblená. Barevné znaky si zachovává i ve formě xantorické. V období, kdy samice pečuje o potěr, své barevné znaky ztrácí, stejně jako v době, kdy není připravená se třít a je podobná mladému samci. Samci mívají delší hřbetní,ocasní a řitní ploutev, jsou celkově větší, mohutnější. Starým samcům nebo samcům v době, kdy svádějí souboje o teritorium a postavení, vyrůstá na čele tukový hrb. V období tření nebo souboje samci ztmavnou až zčernají, zbarvení samic se naopak stane maximálně kontrastní. Obě pohlaví mají hřbetní a řitní ploutev zašpičatělou. Zbarvení bříška samičky se začíná rýsovat po třetím měsíci věku.