Jaterní motolice (v anglické literatuře označovány pod pojmem Liver Flukes) je různorodá skupina parazitů ze třídy motolic, pro něž je charakteristické, že dospělí jedinci parazitů se lokalizují v játrech definitivního hostitele, a to buď ve žlučovodech či žlučníku nebo přímo v jaterní tkáni. Stejně jako ostatní zástupci motolic, se vyznačují složitým vývojovým cyklem zahrnujícím jednoho až dva mezihostitele. Spektrum definitivních hostitelů jaterních motolic je relativně široké, jedná se o savce, včetně člověka.
Jako parazité člověka
U lidí mohou jaterní motolice vážně poškodit játra a jejich funkci a v endemických oblastech představují velmi závažný zdravotní problém lidské populace. Mezi nejvýznamnější druhy patří motolice jaterní, motolice žlučová a motolice thajská. V literatuře se uvádí, že motolicí jaterní je celosvětově infikováno 2,4 miliónů lidí a dalším 180 miliónům hrozí riziko infekce. Motolicí žlučovou je infikováno v jihovýchodní Asii odhadem 7 miliónů lidí. V Thajsku se počet lidí infikovaných motolicí thajskou pohybuje kolem 6 miliónů.
Jako parazité domácích zvířat
Z globální hlediska má největší ekonomický dopad na živočišnou produkci fasciolóza skotu a ovcí, jejímiž původci je motolice jaterní nebo Fasciola gigantica. Celosvětové roční ztráty se pohybují přes 3,2 miliardy amerických dolarů. U koček a psů v Asii se vyskytuje často Opisthorchis felineus.