Načítání obsahu, prosím počkejte
Goral východní

Goral východní

Latinský název:
Naemorhedus caudatus
Výška v kohoutku:
50-70 cm
Délka:
95-130 cm
Hmotnost:
22-35 kg
Délka života:
17 r
Délka ocasu:
7-20 cm
Délka březosti:
6 m
Počet mláďat:
1
Stav ohrožení:
Ohrožen

Goral východní (Naemorhedus caudatus) je druh divoké horské kozy obývající Východní a Jihovýchodní Asii.

Synomyma

- Nemorhaedus caudatus

Popis

Goral východní je příbuzný kozám a kamzíkům. Je to podsaditý, končetiny a krk jsou kratší, samcům vyrůstá na krku krátká polovzpřímená hříva. Obě pohlaví mají 12-18 cm dlouhé růžky. Srst má hnědošedou barvu, na hřbetě se však táhne černý úhoří pruh, tmavý je také chvost, naopak směrem ke kopýtkům je srst světlejší. Pesíky jsou dlouhé a hrubé.

Rozšíření a stanoviště

Areál gorala východního sahá od jihovýchodní Sibiře a Korejského poloostrova a Číny do Myanmaru, Laosu a Thajska. Obývají nepřístupné zalesněné horské svahy od 1000 do 4000 m n. m. a to včetně Himaláje, v Thajsku žijí v pohoří Tanentaundži.

Biologie

Samci gorala východního žijí osamoceně, samice s mláďaty tvoří malá stáda o 4-12 kusech. Živí se hlavně listy, plody a větvičkami nízkých dřevin, spásají trávu i byliny a v případě nouze okusuje i mechy a lišejníky. Velmi dobře vidí a spoléhají se na zrak více než jiní kopytníci. Říje přichází v listopadu a v prosinci. Samci bojují o právo pářit se se samicemi, přetlačují se čely a vydávají samci kašlavé a syčivé zvuky. Březost trvá 6 měsíců, jediné mládě je schopné následovat matku záhy po narození. Pohlavní dospělost přichází ve třech letech, v zajetí se dožívají až 17 let.

Kam do ZOO

Goraly chová v Česku pouze zoologická zahrada Plzeň.


Zdroje:  Wikipedie