Načítání obsahu, prosím počkejte
Estrelský pastevecký pes

Estrelský pastevecký pes

Země původu:
Portugalsko
Hmotnost psa:
40-50 kg
Hmotnost feny:
30-40 kg

Estrelský pastevecký pes je původem z Portugalska, kde se využíval k ochraně stád před vlky a zloději. Dnes se převážně využívá jako hlídací pes. Do České republiky byl poprvé přivezen v roce 2001. Patří tedy u nás k nejméně rozšířeným plemenům.

Historie

Pochází z Portugalska z pohoří Serra da Estrela. Toto plemeno je známé již od středověku. Patří mezi nejstarší plemena na Iberském poloostrově, avšak jeho přesný původ se nedá zjistit. Pravděpodobně vznikl křížením se španělským mastifem.

Popis

Velký, silný pes s pevnou stavbou těla. Hlava je velká se silnými čelistmi. Ocas má bohatě osrstěný, vysoko nasazený, sahající až k hleznům, na konci je zlehka ohnutý. Existují dvě varianty – krátkosrstá a dlouhosrstá. Dlouhosrstá je častější. Srst je silná, hustá, dokonale izoluje před chladným počasím. Krycí srst je delší a tmavší než podsada. Vyskytuje se v různých odstínech plavé, vlkošedé a žluté, přípustné jsou i jednobarevné varianty s bílými znaky. Výška v kohoutku: psi 65-72cm feny 62-68cm

Povaha a využití

Estrelský pastevecký pes je silný, klidný a bystrý. Vyznačuje se sebevědomým chováním, budícím respekt. Je bezmezně oddán své rodině a chrání ji za každou cenu. Má rád děti a je velmi nedůvěřivý k cizím lidem. Miluje vodu. Dříve se používal hlavně jako ochránce stád. Dnes je to hlavně hlídací pes, občas se využívá jako tažný pes. V Portugalsku se využívají i jako služební psi. Dále se pak využívá k lovu divokých prasat, vlků a vysoké zvěře. Je to také výborný společník.

Péče a zdraví

Estrel potřebuje mnoho pohybu a prostoru. V našich podmínkách nepotřebují žádné zvláštní ubytování, srst ho ochrání před chladem i teplem. Srst je samočisticí, takže při zašpinění stačí nechat zaschnout a pak lehce vyčesat. V období línání je samozřejmě nutné česat častěji. Je to velmi zdravé plemeno, ale jako většina molossů může trpět dysplazií kyčelního kloubu.


Zdroje:  Wikipedie