Načítání obsahu, prosím počkejte
Chřástal vodní

Chřástal vodní

Latinský název:
Rallus aquaticus
Délka:
25-28 cm
Hmotnost:
75-200 g

Chřástal vodní (Rallus aquaticus) je větší druh chřástala z řádu krátkokřídlých.

Popis

Dorůstá 25-28 cm a váží 75-200 g. Od ostatních chřástalů se liší výrazně delším, mírně zahnutým zobákem. Svrchu je hnědý s černými tečkami, po stranách hlavy a na hrudi tmavě modrošedý, boky a břicho jsou černobíle proužkované. Nápadné jsou také bílé podocasní krovky. Ozývá se různými krátkými, občas v řadě opakovanými zvuky, z nichž je nejčastější kvičivé „kruíf“.

Rozšíření

Vyskytuje se na rozsáhlém území Evropy a Asie a v severní Africe. Je částečně tažný. V České republice hnízdí po celém území v nižších polohách (max. po 740 m n. m.), celková populace se odhaduje na 600-1200 párů.

Stanoviště

Hnízdí v mělčinách zarostlých rákosím a v ostřicových bažinách.

Ekologie

Žije velmi skrytě, dokáže dobře šplhat a živí se převážně různými bezobratlými živočichy, obojživelníky a malými rybami. Hnízdí 1x až 2x ročně od dubna do září. Hnízdo staví dobře ukryté v hustém porostu. V jedné snůšce je 7-10 světlých, hnědě nebo šedě skvrnitých, 34,3 x 25,5 mm velkých vajec, na jejichž 19-21 denní inkubaci se střídavě podílí oba rodiče. Mláďata jsou zpočátku celá černá se světlým zobákem a červeným zbarvením na temeni. Plně opeřena jsou pak ve věku 7-8 týdnů.


Zdroje:  Wikipedie