Cejn velký (Abramis brama; Linné, 1758) je v České republice hojný druh ryb. Je dokonale uzpůsoben k životu ve stojatých, mělkých a prohřátých vodách. Lidské zásahy do vodních toků jej nikterak nezasáhly, naopak stavby přehrad rozšířily jeho životní prostor. Je poměrně odolný vůči znečištění.
Popis
Cejn velký má vysoké, z boků silně zploštělé tělo. Hlava je v poměru k tělu malá. Ploutve jsou tmavé, dlouhé a špičaté. Hřbet je zbarven až do černa, boky šedožluté až zlatavé, břicho je světlé. Dosahuje délky vzácně až 95 cm a hmotnosti 10 kg, běžné úlovky se však pohybují okolo 30 cm 0,5 kg. Dožívá se až 30 let.
Výskyt
Obývá vody téměř celé Evropy s výjimkou severní části Skandinávie a Skotska, nevyskytuje se na Pyrenejském poloostrově, v Itálii, na Balkáně a na Krymu. U nás je možno výskyt označit jako velmi hojný. Je to původní a typická ryba dolních částí větších řek, podle níž jsou tyto úseky označovány jako cejnové pásmo. Vyskytuje se v různých typech stojatých vod, v tůních, slepých ramenech, jezerech po těžbě štěrkopísku a v propadlinách. Vhodné podmínky nalezl i ve většině našich údolních nádrží. Místy proniká i do parmového pásma. Vždy dává přednost místům s měkkými nánosy na dně.
Potrava
Jedná se o všežravou rybu. V mládí se živí především planktonem, v dospělosti pak bentosem.
Rozmnožování
Tření probíhá bouřlivě v období od poloviny dubna do června, vždy v závislosti na teplotě vody, která musí být vyšší než 12°C. Ryby se shromažďují v zarostlých mělčinách, kde samice kladou na vodní rostliny asi 1,5 mm velké žluté jikry. Jediná samice muže může naklást až 300 000 jiker. Velmi často se kříži s jinými druhy kaprovitých ryb, jako například s ploticí, perlínem nebo cejnkem malým.
Cejn velký a člověk
Mezi sportovními rybáři se jedná o velmi oblíbenou rybu. Lze ji lovit na plavanou, položenou nebo na stále modernější feeder. Z hospodářského hlediska se jedná spíše o plevelný druh, neboť konkuruje kaprovi.