Buvolec stepní (Alcelaphus buselaphus) je velká antilopa, která obývá rozsáhlé travnaté pastviny Západní Afriky, Východní Afriky a Jižní Afriky. Je to také jediný zástupce rodu Alcelaphus.
Popis
Buvolci stepní jsou poměrně nevzhledná zvířata, protože se jim hřbet svažuje od vysokých plecí k zádi a mají protáhlou hlavu s hrbolem na temeni, kde jsou nasazeny poměrně dlouhé rohy a zahnuté rohy, které mají jak samci, tak samice. Samci je mají obyčejně delší a pevnější a mohou měřit až 70 cm. Samci mají většinou srst tmavší než samice, převážně tmavě hnědou. Samice mají barvu srsti nejčastěji žlutohnědou. Břicho má většina poddruhů buvolce světlejší, nejčastěji světle žluté, méně častěji bílé. Na své protáhlé hlavě mají dvě malé černé oči a tmavší pruh, který se táhne od čenichu až téměř k očím. Dlouhé zadní končetiny bývají většinou světlejší než přední. Buvolci stepní mají také 45-70 cm měřící ocas, který je na konci porostlý černými chlupy. Jejich délka těla se pohybuje od 1,7 až do 2,4 m, hmotnost od 120 do 200 kg a výška v kohoutku téměř 1,5 m.
Způsob života
Skupiny buvolců stepních obývají travnaté planiny velkého území Afriky. Tyto skupiny nejsou většinou nijak obrovské a většinou čítají od 4 do 30 jedinců, které jsou tvořeny několika samicemi s mláďaty a vedoucím samcem, které na své stádo často dohlíží z vyvýšeného místa, kterým se nejčastěji stávají termitiště. Přílišnou výjimkou však nejsou ani skupiny o 70 a více kusech. Často můžeme tyto skupiny vidět spolu se zebrami nebo gazelami, přičemž využívají vzájemné ostražitosti hlavně před lvi a jinými kočkovitými šelmami. Přes den se pasou ve vysoké trávě, kde hledají potravu, kterou se nejčastěji stávají nejrůznější traviny, občas i listy. Buvolci stepní dokáží vydržet dlouhou dobu bez vody, ale pokud je v blízkosti nějaký vodní zdroj, velice rádi se napijí a rozvalují se ve vodě. S chutí také olizují sůl.
Březost u buvolců stepních trvá 8 měsíců a samice rodí jediné mládě, s kterým zůstává celé tři roky a poté matku opouští a sdružují se do samostatných stád, tzv. mládeneckých.