Načítání obsahu, prosím počkejte
Bradavičník jávský

Bradavičník jávský

Latinský název:
Acrochordus javanicus
Délka:
250 cm
Hmotnost:
10 kg

Bradavičník jávský(Acrochordus javanicus) je největší zástupce čeledi Bradavičníkovitých. Je to vodní had, který jen zřídka leze na souš.

Popis

Bradavičník jávský dorůstá až 250 centimetrů délky. Má drobné šupiny, které se nepřekrývají a jsou poměrně drsné. Jejich kůže je poměrně volná, což v kombinaci s drsnými šupinami pomáhá při lovu ryb, kterými se především živí. Had může dosáhnout hmotnosti až 10 kilogramů. Jejich zbarvení je různorodé, většinou však různé odstíny hnědé až béžové s nepravidelnými skvrnami. Břicho mají světlejší. Má poměrně krátkou hlavu a nevýrazný krk. Oči jsou postavené spíše nahoře, aby mohl být ponořený a vidět nad hladinu. Jejich čelisti nejsou srostlé, mezičelist však není ozubená. Dolní čelist je pevná.

Rozšíření

Tito hadi se vyskytují v jižní Indii, Číně, Indonésii (ostrovy Sumatra, Jáva a Borneo), Vietnamu, Kambodži, Myanmaru, Thajsku, Malajsii, Singapuru až po Šalamounovy ostrovy. Obývá ústí řek a brakické vody, občas je však chycen i v moři. Sladké vodě se nevyhýbá a proniká i proti proudu řek a potoků a vyskytuje se i v několika jezerech v oblasti.

Způsob života

Bradavičník jávský je skutečně vodní had, který na břeh vystupuje jen zřídka. Samice rodí živá mláďata, která však žijí na souši. Jejich počet může dosáhnout až 50 kusů, většinou však jen 30. Navíc se páří jen jednou za 3 až 8 let, což způsobuje, že se tito hadi stávají stále ohroženějšími. Jejich stravu tvoří především ryby, mají proto dlouhé a ostré zuby, které dokáží způsobit nepříjemné zranění, ač nejsou jedovatí. Navíc to jsou poměrně agresivní a silní hadi. Při lovu se ocasem přidržují vodního rostlinstva a splývají s proudem vody. Podobným způsobem i odpočívají. Pod vodou vydrží až půl hodiny na jedno nadechnutí, na které jim stačí pouhých 10 sekund. Aktivní jsou především v noci. V zajetí se rozmnožuje velice zřídka.


Zdroje:  Wikipedie