Načítání obsahu, prosím počkejte
Basenji

Basenji

Známé také jako:
basendži;Congo Dog
Hmotnost psa:
11 kg
Hmotnost feny:
9,5 kg
Výška psa:
43 cm
Výška feny:
40 cm
Barva:
černobílé; červenobílé; trikolorní nebo žíhané s bílou

Basenji je lehký, velmi elegantní středně velký vysokonohý pes.

Původ

Zobrazení psů, podobných plemeni Basenji původně vznikli z dávných polodivokých vlasatých psů, tzv. šensiů, kteří žili s africkými kmeny Pygmejů v Kongu. Jde o jedno z nejprimitivnějších a nejpůvodnějších, dodnes existujících plemen. V polovině 19. století toto zapomenuté plemeno oživili badatelé v jižním Súdánu a v Kongu. V kongu se Basenji využívali jako lovečtí psi, sloužící k nahánění zvěře do sítí. Proslavil se tím, že neumí štěkat, resp. neštěká v pravém slova smyslu. Jen když se lekne či bojí, umí vydat krátký ostrý zvuk. Nejpravděpodobnější důvod “neštěkavosti" je skutečnost, že Basenji má hrtanový prostor menší ve srovnání s jinými domácími psy. Tato skutečnost způsobuje omezení pohybu hlasivek a tím znemožňuje štěkavý zvuk. I když je neštěkavý, přesto vůbec nelze říci, že je Basenji němý. Vládne celou škálou ostatních psích zvuků, a některé zvuky jsou právě u této rasy přímo unikátní.

Popis

Výška: pes= 43cm, fena= 40cm. Váha: pes= 11kg, fena= 9,5 kg. Má lesklou, krátkou a jemnou srst zbarvení je černobílé, červenobílé, trikolorní nebo žíhané s bílou. Vždy jsou však bílé tlapy, hruď a konec ocasu. Důležitá je však především harmonická postava. Lehká kostra, má poněkud zkrácený formát a vzpřímený krk. Hlava je plochá, při vztyčených uších se na obličeji tvoří vrásky. Přechod od čela k čenichu je sotva zřetelný. Ocas vysoko nasazený, jednou nebo dvakrát zatočený nad hřbetem.

Charakter

Tichý k cizím zcela nedůvěřivý a venku zdánlivě nekontaktní pes. V domácím prostředí se stává mimořádně milým a citlivým společníkem. Je to nezbeda s radostí ze života. Je laskavý k dětem, avšak vždy připraven utkat se v boji se svými vrstevníky. Je velmi čistotný, o svou srst dokonce pečuje jako kočka. Hodí se do bytových podmínek.


Zdroje:  Wikipedie