Načítání obsahu, prosím počkejte
Barakuda

Barakuda

Latinský název:
Sphyraena barracuda
Délka:
0,45-2,8 m
Hmotnost:
40 kg
Délka života:
10-12 r

Barakuda (Sphyraena barracuda) je ryba veliká 45 cm až 2,8 m avšak ještě v 18.stol námořníci tahali normálně velké měřící i 4,5m. Záleží na druhu. V ústech má velice ostré zuby. Má torpédovitou a hlavu a když zapojí svoje zuby usmrtí na co má chuť. Barakuda má ploutev prsní, první hřbetní ploutev, druhou hřbetní ploutev, ploutve pánevní(párové), zadní ploutev a velice silnou ploutev ocasní. Její tělo má stříbrnou barvu a zpravidla na něm bývají skvrna. Nejtěžší ulovená barakuda vážila 46,7 kg. Žije 10-12 let. Váží do 40 kg.

Výskyt

Najdeme ji ve všech mořích tropického a subtropického pásu. Dospělí jedinci se zdržují na dně u korálových útesů. Když není dobré počasí a moře není klidné, stahují se ke břehům. Malé nebo mladé barakudy se vyskytují těsně u pobřeží v písčitých nebo řasou zarostlých vodách.

Potrava

Potravu si tyto ryby obstarávakí. Většinou ji hned usmrtí. Kořist mívá také tu smůlu, že barakudy mají velice dobře vyvinutý zrak a loví i v kalných vodách. Při lovu společném hledají potravu v hejnech jiných ryb, kde mají velikou šanci na úspěch. Některé ryby lovené u korálových bariér jsou i jedovaté čímž se maso barakudy stává nepoživatelným. Co se týče toho kdo chce ulovit barakudu sám, pomáhá žlutá barva protože žluté ryby často loví.

Rozmnožování

K tomuto procesu se shromažďují do hejn. Např barakuda středomořská se se tře každoročně od dubna do září. Svých asi 5000 vajíček kladou mladé ryby daleko od pobřeží. Starší jich ale mají až 300 000.


Zdroje:  Wikipedie