Psí zánět spojivek je velmi podobný tomu lidskému, a to v projevech, příčinách i léčbě. Oko může podráždit a následně způsobit zánět změna na víčku, například v podobě vychlípení nebo chlupů, které mohou načít růst do oka. Častou příčinou jsou podle organizace Blue cross for pets také alergie, cizí těleso v oku a pak samozřejmě virová nebo bakteriální infekce.
Na alergii pomohou antihistaminika, na podráždění cizím tělesem jeho vyndání (někdy v narkóze), při infekci se však neobejdete bez delšího kapání očních kapek. Oko se musí zaléčit, jinak hrozí zasažení druhého a z nedoléčeného zánětu trvalejší problémy až v podobě slepoty.
Asi nejvýraznějším příznakem konjunktivity je začervenání oka, ke kterému se podle závažnosti přidávají další příznaky - nadměrné mrkání nebo šilhání, výtok z oka, otoky očních viček, jejich slepení a snaha psa oči si drbat.
Pokud se vyskytne některý z těchto příznaků, je na místě kontaktovat veterináře. Zánět spojivek totiž sám od sebe neodezní, naopak stav se bude zhoršovat. Bakteriální a virové záněty jsou navíc infekční.
Přestože k tomu příznaky a zkušenosti s vašima očima svádí, nikdy byste neměli psovi podávat lidské oční kapky.
Ve většině případů zánětu spojivek se neobejdete bez límce, který psovi zabrání dostat se k oku.
Některá plemena jsou ke konjunktivitě náchylnější, a to zejména francouzští buldočci, angličtí buldoci, mopsi, boxeři, shih-tzuové, kokršpanělé, pudlové, pekinézi, yorkšíři, ale i ohaři a retrívři.
Vstoupit do diskuze (0)