Ne všichni veterináři únavu kočičích fousků, nebo také stres kočičích fousků, uznávají jako skutečnou nemoc nebo minimálně důvod k obavám. Ty tu ale reálně jsou. Kočičí fousky jsou silný smyslový orgán a bez jejich správné funkce je orientace kočky velmi ohrožena – v lepším případě jen bude narážet do věcí…
Fousky mohou pro lepší orientaci "zapnout", když potřebují – třeba ve tmě nebo v náročném terénu. Pokud však kočičí fousky stále přicházejí do styku s nevyžádanými podněty a jsou stimulovány v podstatě proti své vůli, jejich receptory jsou přehlceny informacemi, což vede u některých koček ke stresu.
Typicky k tomuto přetížení dochází kvůli nevhodným nádobám na jídlo a vodu. Fousky se při naklánění nad misku dotýkají jejího okraje, namáhají se a kočce je stimulace nepříjemná. Je tak vcelku logické, že postupně začne odmítat jíst i když je hladová, jídlo takzvaně "packuje".
Některé kočky si umí poradit a jídlo z misky vyndávají a jedí ho ze země. U jiných se ale jídlem a pitím stres stále zvyšuje, až bývají agresivní, zejména vůči ostatním zvířatům, která se v době jejího krmení vyskytují poblíž.
Řešení je poměrně jednoduché – stresu fousků předcházejte, nebo ho odstraňte tím, že budete kočkám krmení servírovat z vhodných misek, tedy tak širokých a mělkých, aby nedocházelo ke kontaktu jejich okraje s fousky. To samé platí u nádoby na vodu – u ní je ideálním řešením pořízení vodní fontánky.
Objevují se i názory, že řešením je zkrácení fousků. Na to však pozor – nikdy kočce fousky nestříhejte, doživotně poškodíte její orientační smysl!
Vstoupit do diskuze (0)