Rakovina může mít celou škálu příznaků, které ale většinou mohou způsobovat i jiná, méně vážná onemocnění. Proto je důležité pejska nechat pravidelně prohlížet u veterináře.
Po nálezu nádoru je většinou prvním krokem biopsie, při které se odstraní malé množství tkáně a testuje se, zda se opravdu jedná o zhoubný nádor. Mezi další vyšetření pak patří ultrazvuk či krevní testy, které mohou také napovědět, zdá se nádor zvětšuje.
Prevence
Výrazně snížit riziko určitých druhů rakoviny může kastrace v raném věku. Kastrovaná fena má menší pravděpodobnost rakoviny prsu a pravděpodobnost, že kastrovaný pes dostane rakovinu varlat, je dokonce nulová.
Důležitá je také celková péče o zvíře. Nešetřete na krmivu a dopřávejte mu dostatek pohybu. Samozřejmostí jsou již zmíněné pravidelné veterinární prohlídky, a to i v případě, že pejska zrovna nic netrápí.
Léčba
Možnosti léčby se odvíjejí od typu rakoviny a fáze, do které se dostala, a jsou dost podobné, jako u lidí. Nejčastěji se jedná o operativní odstranění nádoru následované chemoterapií a radioterapií.
Někteří majitelé se rozhodnou rakovinu neléčit a nechat pejska dožít, i tak se však bez návštěvy veterináře neobejdete, chcete-li svému kamarádovi zajistit bezbolestný konec. Zvířecí lékař vám může poskytnout léky na snížení bolesti a jiných potíží spojených s rakovinou.
Některé typy nádorů se dají vyléčit, jiné ne. I v případě, že je váš chlupáč nemocný nevyléčitelně, se však stále dá pro zlepšení jeho života udělat mnoho. Neváhejte poradit se s veterinářem nebo navštívit veterinární centrum zaměřené na onkologické pacienty. A pamatujte na to, že milující péče, kvalitní strava a dostatek pohybu mohou jeho život nejen zlepšit, ale i prodloužit.
Vstoupit do diskuze (0)