Spánkové apnoe u lidí je závažná porucha, při které dochází k opakovaným zástavám dechu ve spánku, či přesněji povolené svalstvo horních cest dýchacích blokuje průchod vzduchu. Ačkoliv se člověk tlakem v dýchacích cestách probudí, může se epizoda znovu rychle opakovat, za hodinu klidně i stokrát. Narušuje se tak jak příjem kyslíku, tak kvalita spánku a odpočinku. Spánkové apnoe se tedy označuje za poměrně závažnou diagnózu, která ve výsledku vede k vysokému tlaku a kardiovaskulárním chorobám, má vliv i na tvorbu hormonů a na imunitní systém.
To, že plochonosí, neboli brachycefaličtí, psi mohou trpět různými dýchacími obtížemi se ví už dlouho. U některých plemen dokonce veterináři bijí na poplach, že se musí ve způsobu šlechtění něco změnit. Výskyt poruchy odpovídající apnoe známé u člověka ale badatelé prokázali vůbec poprvé. Vědci z univerzity v Helsinkách k tomu použili novou metodu testování založenou na způsobech monitorování lidských pacientů. Svou motivaci k zájmu o tyto poruchy přitom ve studii formulují jasně: jestliže víme, jak důležitý je zdravý spánek pro člověka, mělo by nás toto téma zajímat i u psích mazlíčků.
Jinak pojatá metoda detekce byla klíčová k tomu, aby se výzkum v úplnosti zdařil. Existence spánkové apnoe u psů zajímala vědce i dříve, metody zkoumání ale nebyly příliš vhodné. Psi museli být napojení na celou řadu čidel, případně spát ve specializovaném detekčním boxu v laboratoři. To omezovalo možnosti výzkumu, neboť šlo o nepřirozené, stresující prostředí. Vědecký tým proto pro svou novou práci modifikoval novou technologii monitoringu dechu ve spánku pomocí detekčního obojku na krku.
Vědci tak mohli sledovat projevy běžného spánku v přirozeném prostředí psů. Výsledky bohužel potvrdily jejich obavy – brachycefalická plemena zaznamenávala mnohem vyšší výskyt spánkové zástavy dechu než u psů s delšími čumáky. Neznamená to, že by se apnoe občas nevyskytlo i u větších plemen nebo že na něj trpí všichni plochonosí psi. Statistika ale byla jasná, zploštělá obličejová část lebky představuje podle všeho rizikový faktor pro výskyt apnoe.
Vědci se chtějí tématem dále zabývat, např. je zajímají další možné faktory, které mohou k poruchám dechu přispívat. Výsledkem komplexních výzkumů by pak v ideálním případě byly nejen nové metody diagnostiky, ale snad i hledání možností nějakých opatření, jak ohroženým psům ulevit a chránit je před následky. Celý výzkum bohužel zároveň znovu upozorňuje na často skloňovanou problematiku – celkové zdraví oblíbených plemen jako jsou například francouzští buldočci či mopsi není nejlepší a je potřeba s tím při pořízení takového mazlíčka počítat.
Vstoupit do diskuze (0)