Hrdinka celého příběhu se jmenuje Kelly a je chrtí dámou ze Sydney. V roce 2019 jí byl v devíti letech zjištěn lymfom u dolní čelisti. Pes byl léčen chemoterapií, rakovina ale postupovala dál a zvěrolékaři už Kelly nedávali moc šancí na přežití.
Právě proto, že prognóza byla velmi špatná, oslovil její majitelku výzkumný tým z univerzity v Sydney s nabídkou účasti na bezpečnostním testování nové varianty zvláštní vakcíny. Jejím autorem je imunolog dr. Weir a unikátnost spočívá v tom, že jde o látku doslova personalizovanou pro pacienta a jeho chřadnoucí imunitní systém.
Psi s diagnózou lymfomy přežívají průměrně kolem jednoho roku. Od výskytu onemocnění u fenky Kelly už ale uběhlo víc než dva roky a zvíře přitom prospívá poměrně dobře. Pořád je sice slabá a zdánlivě ještě není vyhráno – za daných okolností je ale výhrou samotné přežití. Experimentu se přitom účastnilo na 300 psů a většina vykazuje obdobně slibné výsledky.
Vakcína je příkladem imunoterapeutické léčby, která je označována za nejslibnější obor v léčbě rakoviny obecně. Vyrábí se paradoxně přímo z nádorové tkáně pacienta a její hlavní efekt spočívá v aktivování imunitního systému, který je schopen sám začít nádorovému onemocnění čelit. Význam těchto prvních experimentů spočívá pak kromě velmi pozitivních výsledků i v tom, že se vakcína podle všeho jeví jako bezpečná.
Naděje pro lidi
Nebudeme nic zastírat – výzkum je motivovaný konečným cílem: aplikací v lidské medicíně. Vědci ale přesto neopomíjejí ani prospěch u zvířat. Už teď se předpokládá, že cena léčby by měla být výrazně nižší než chemoterapie, které v Austrálii u psů stoupají do závratných částek, v řadě zemí se zvířatům vůbec neposkytují.
Výzkum se chce do budoucna zaměřit i na další typy rakoviny, stejně jako posunout dopad léčby až k úplné eliminaci onemocnění. Další testy už běží, chrtí fenka Kelly se jich ale již neúčastní. Užívá si života, a i když není jisté, zda se nemoc znovu nevrátí, přesto její majitelka říká upřímně, že je vděčná za každý další den.
Vstoupit do diskuze (0)