Asi nejběžnější ze závažných průjmových onemocnění způsobuje bakterie Lawsonia intracellularis. Odborně je toto onemocnění zvané proliferativní ileitida, pro své projevy si ale v angličtině vysloužila přiléhavé označení „wet tail“ – mokrý ocásek. To proto, že zvíře má tak urputný a vodnatý průjem, že chovatel v podstatě neustále sleduje mokrou záď svého mazlíčka. Netřeba asi zdůrazňovat, že takový průběh vede k velmi rychlé dehydrataci organismu.
Vedle toho se ale objevují i další bakteriální nemoci se stejným průběhem, které se souhrnně pod „mokré ocásky“ řadí. Jsou to například clostridie, které naopak škodí starším křečkům či přemnožená mikroflóra Campylobacter jejuni. K nakažení může dojít nejčastěji od jiných křečků, typicky si problém doneseme už ze zverimexu. V případně přemnožení střevních bakterií se pak jako příčina uvádí stres způsobující nerovnováhu v těle a oslabení imunity.
Choroba nejčastěji postihuje mladé křečky do 10 týdnů věku, ohrožuje ale zvířata v každém věku. Podle některých studií se zdá, že náchylnější jsou křečci zlatí, v bezpečí ale není žádný druh. Ještě se na toto konto dodává, že u starších křečků možná nejde o bakterii Lawsonia, ale Clostridium, nicméně efekt „mokrého ocásku“ i průběh onemocnění je stejný.
Vedle neustále mokré zadní části těla křečků patří mezi další příznaky letargie, ztráta chuti k jídlu, zacuchaná srst, podráždění, zvláštní pohyb v nahrbeném postoji. V extrémních, delší dobu neřešených případech může dojít i k vyhřeznutí střevních tkání ven. Při neléčení ale zvíře poměrně rychle hyne.
Bez veterináře to nepůjde
Tuto chorobu v podstatě nejde léčit podomácku a je nutný rychlý veterinářský zásah. Snad jen u slabších projevů lze po konzultaci s lékařem nasadit antibiotické kapky. Při těžších případech je prognóza značně nejistá, šance na vyléčení bez pomoci prakticky nulová. Klíčové je zavodnění organismu, zastavení průjmů, antibiotická léčba a někdy vnucená či umělá výživa. I tak je smutným faktem, že velká část nakažených křečků uhyne.
Prevencí je obezřetnost při pořizování nových křečků. Kupované mládě by mělo být vitální, aktivní a s čistým a suchým zadečkem. Pokud zjistíme, že má některý z našich křečků mokré pozadí, je nutná okamžitá izolace. Vždycky je nějaká šance, že domácí diagnóza byla špatná a křeček má jen prostý zažívací průjem způsobený například přemírou vodnatého ovoce. Obecně ale platí, že při podezření je nutná velká opatrnost, choroba je velmi nakažlivá (jen mezi křečky, člověka neohrožuje) a rychlá.
Vstoupit do diskuze (0)