Přestože možná používáte přírodní šampon bez jakýchkoli nežádoucích složek, není pro psy rozhodně dobrou volbou. Kyselost lidské a psí pokožky je odlišná. Normální pH lidské pokožky se pohybuje mezi 5,2 a 6,2, je tedy kyselejší. Hladiny pH se u psů liší podle plemene a pohlaví, ale hodnoty se pohybují mezi 5,5 a 7,5, tudíž je zásaditější.
Pokud na psa použijete svůj šampon, narušíte ochrannou bariéru jeho kůže, vysušíte ji a kromě toho, že se psovi mohou začít tvořit lupy, se bude pravděpodobně více škrábat a drobné ranky se mohou snadno stát útočištěm bakterií, virů a plísní. A ty mohou – kromě nepříjemných zdravotních dopadů na psa – způsobovat další zápach.
Všechna rizika platí i pro použití přípravků pro dětskou pokožku, ty v sobě sice zpravidla obsahují méně chemických přísad, opět jsou ale určeny na pH lidské pokožky. Při volbě psích šamponů – které mimochodem nejsou o moc dražší než lidské – se řiďte neutrálním pH kolem hodnoty 7.
Nezapomeňte si pořádně přečíst složení, aby přípravek neobsahoval barviva nebo umělá aromata, to vše by mohlo citlivou pokožku vašeho psího miláčka podráždit. Existují i ekologické a přírodní šampony pro psy a pokud trváte na vůni, volte vždy přirozenou, například levandule, heřmánek nebo citrusy.
U výběru šamponu však nestačí jen soustředit se na složení a aroma. Každý typ srsti potřebuje něco jiného, dlouhosrstá plemena se například neobejdou bez kondicionéru. Jedno je však důležité u všech psů – nekoupejte je příliš často, maximálně jednou za měsíc. Kromě narušení ochranné funkce srsti a pokožky ho připravíte o jeho přirozený pach. Což může vést i k tomu, že se po cestě vyválí v nejbližší mršině…
Vstoupit do diskuze (0)