Načítání obsahu, prosím počkejte

Mazlíčci snižují riziko vzniku alergií u novorozenců. Až na křečky

9. 10. 2023 – 9:14
0
Mazlíčci snižují riziko vzniku alergií u novorozenců. Až na křečky Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Nová studie publikovaná v magazínu PLOS ONE přichází se zajímavým zjištěním. Potvrdila starší poznatky vědců, že přítomnost zvířecích mazlíčků v domácnostech s těhotnými ženami má vliv na snížení výskytu alergií u dětí. Zajímavé při tom je, že nejde o přímočarou alergii na daná zvířata, vliv je pozorovatelný i v případě alergických reakcí na potraviny. Přítomnost zvířat, především psů a koček, se tak zdá být jistým zdravotním benefitem – ovšem se zvláštní výjimkou v podobě křečků. 

Výzkum odborníků z lékařské fakulty univerzity ve Fukušimě byl založen na datech získaných od 66215 malých dětí z celého Japonska. Z toho 22 % bylo ještě před porodem vystaveno skrze matku přítomnosti domácích zvířat. Šlo o mazlíčky chované doma i venku, konkrétně o psy, kočky, želvy, křečky a různé druhy ptáků.

Autoři práce uvádějí, že jejich výzkum poskytl dostatečné důkazy ukazující na spojení mezi přítomností mazlíčků a rozvojem potravinových alergií v raném věku. Konkrétní údaje ale závisí jak na druhu zvířete, tak na typu potraviny, o které je řeč. Právě spojení s potravinami se zdá být na první pohled poněkud zvláštní, jde ale o to, že lidská embrya jsou v domácnostech, které nejsou „nepřirozeně“ čisté, vystaveny cizorodým látkám ovlivňujícím jejich vývoj.

„Hygienická hypotéza“ vzniku alergií není nová, už starší výzkumy naznačovaly, že přítomnost domácích mazlíčků má preventivní efekt při vzniku alergií. Dokonce i to, že děti ze psích domácností trpí statisticky menším počtem alergií potravinových (zopakujme: tedy ne jen klasických alergií na sliny a chlupy zvířat), se v dřívějších studiích objevilo. Japonští odborníci ale vůbec poprvé pracují s přesnějšími údaji umožňujícími detailnější pohled na problematiku.

Nový výzkum byl sice založen pouze na dotaznících v rodinách, nikoliv na přímém lékařském pozorování. Na druhou stranu ale pracoval s velkým vzorkem respondentů, což zakládá na relevantní statistické údaje. Na jednu stranu tak vědci nevědí, jaké přesně biologické procesy ke zjištěným výsledkům vedly, zároveň ale mají k dispozici výsledky, ke kterým je potřeba se nějak interpretačně postavit a dále se na ně zaměřit v hlubších výzkumech.

Křečci zvyšují riziko alergie na ořechy

Co přesně tedy statistické vyhodnocení ukázalo? Zdá se, že nenarozené děti vystavené psům a kočkám žijícím v interiérech mají hmatatelně nižší výskyt alergií na potraviny. V případě psů je řeč o klasických alergenech, jako je vejce, mléko či ořechy, u koček je pak častější odolnost na vejce, obiloviny a sóju. Zároveň se ale ukázalo, že pokud s rodinou žili psi venkovní, byl efekt jejich přítomnosti minimální – bylo tedy potřeba, aby nastávající maminka byla přítomnosti psů a koček vystavena intenzivně při sdílení domácnosti.

Zvláštní statistickou výjimku představují křečci. Ti byli přítomni jen v 1 % ze zkoumaných 66215 domácnosti – v této skupině ale čísla ukázala znatelně vyšší výskyt alergií na ořechy. Vědci mohou zatím jen spekulovat nad příčinami, z hlediska práce s daty ale upozorňují, že nejde o náhodu. Tajemství negativního křeččího vlivu si ale ještě vyžádá další výzkum.

Závěr je každopádně příznivý vůči psům a kočkám. Jejich přítomnost má pozitivní vliv buď na vývoj imunitního systému lidského plodu, případně skrze těla matek dostávají děti při porodu pestřejší dávku mikroflóry, která v prvních hodinách po porodu začíná kolonizovat jejich organismus. Důležitá je sama skutečnost, že kromě zmiňované křeččí anomálie čísla nenaznačují vůbec žádný negativní vliv přítomnosti zvířat v domácnosti. Ba co víc, vědci při své obhajobě mazlíčků odkazují i na jinak směřované studie, které dříve naznačily nižší výskyt atopických ekzémů ve psích a kočičích domácnostech.

Jak jsme řekli, na místě je další výzkum a stávající výsledky jsou v praxi pořád v pozici jisté zajímavosti. Obzvlášť, pokud jde o ony zmiňované křečky. Už teď se ale snad dá říci, že to pro psy a kočky – jsou-li domácí a nepřenáší neznámé choroby „zvenčí“ – vypadá ve vztahu k nastávajícím maminkám dobře.

Zdroje:  Vlastní , http://journals.plos.org

Nejnovější články