„Když máte covid, měli byste se vyhnout kontaktu s vaší kočkou nebo psem úplně stejně, jako byste to měli dělat s lidmi,“ uvedla veterinářka Els Broensová z univerzity v Utrechtu. „Hlavním problémem není zdraví zvířat, ale potenciální riziko, že by domácí zvířata mohla působit jako rezervoár viru a opětovně nakazit lidskou populaci,“ dodala Broensová.
Podle autorů studie se neprokázalo, že by domácí zvířata nakazila své majitele, ale kvůli rychlému šíření viru mezi lidmi ani tuto možnost nelze vyloučit. Většina nakažených zvířat navíc nevykazovala žádné příznaky nebo měla velmi mírný průběh nemoci.
Například v Rusku veterináři začali proti covidu-19 očkovat i zvířata, dodává BBC. Podle Broensové je ale nepravděpodobné, že by se domácí zvířata podílela na šíření pandemie.
Vědci závěry své studie prezentovali na Evropském kongresu klinické mikrobiologie a infekčních nemocí.
Podle vedoucího katedry veteriny na Cambridgeské univerzitě Jamese Wooda je „nizozemská studie solidně provedená a ukazuje, že přibližně 20 procent domácích zvířat vystavených viru se nakazilo a infekce u většiny z nich nakonec vymizela, stejně jako u většiny lidí“.
Samostatná studie univerzity v Guelphu v kanadském Ontariu zjistila, že kočkám, které spaly na posteli svého majitele, zvlášť hrozila nákaza. Studie testovala na protilátky 48 koček a 54 psů ze 77 domácností a zjišťovala blízkost kontaktu majitele a zvířete. Mezi v domácnosti chovanými zvířaty mělo pozitivní test 67 procent koček a 43 procent psů. U zvířat z útulků to bylo jen devět procent pozitivně testovaných na protilátky na covid-19 a u toulavých koček jen tři procenta.
Vstoupit do diskuze (0)