Metabolické rozdíly mezi kočkami a psy, nemluvě o lidech, jsou výrazné. A tak zatímco některé léky určené lidem můžete bez obav umístit do psí lékárničky, v případě koček o tom raději ani neuvažujte.
Nejrizikovější jsou léky proti bolesti, zejména ty na bázi paracetamolu a fenacetinu, tedy například Paralen, Coldrex či Panadol. Kočkám totiž chybí enzym, který lék metabolizuje, a paracetamol se tak v jejich těle mění na toxin. Běžně velkou kočku tak může zabít i čtvrtka tablety Paralenu 500. Otravu poznáte podle tmavého zabarvení sliznic, obtížného dýchání, otoku v obličejové části, nízké teploty a zvracení. Hrozí koma až smrt.
Podobně jedovatý je pro mourky acylpyrin a jiné varianty léků na bázi aspirinu. Zde je toxická dávka nad 25 mg/kg váhy, ale i mnohem menší množství může poškodit žaludeční sliznici. Otrava se projevuje nevolností, zvracením, apatií a slabostí. A pozor, aspirin nemá účinný protilék, takže nejde otrava účinně léčit.
Nesteroidní antiflogistika, tedy léky typu Ibuprofen, Ibalgin, Diclofenac, jsou zdánlivě méně nebezpečné. Ale jen zdánlivě. Kočky po nich trpí bolestmi břicha a mohou způsobit i anémii, krvavý průjem, zvracení krve, a to v důsledku poškození žaludeční sliznice. Poškozují také játra a ledviny, přičemž mohou způsobit i jejich akutní selhání.
Překvapivě nebezpečí může číhat i u přípravků pro psy – například rizikové jsou psí antiparazitické přípravky, které také mohou kočce způsobit zdravotní komplikace, potažmo smrt.
Pokud tedy vaše kočička trpí nějakými problémy, lepší než experimentovat s domácím léčením je jednoznačně návštěva veterináře. Ano, tableta kočičího léku proti bolesti stojí mnohem víc než lék, kterého máte plnou lékárničku. Ale alespoň vašeho zvířecího miláčka nezabije.
Vstoupit do diskuze (0)