Načítání obsahu, prosím počkejte

Když morče nemá chuť k jídlu

25. 10. 2022 – 9:35
0
Když morče nemá chuť k jídlu Ilustrační snímek | zdroj: Pixabay

Morčátka patří mezi oblíbené, nenáročné mazlíčky, typicky vybírané pro dětské chovatele. Péče o ně obvykle neskýtá velká úskalí, přesto je potřeba i jejich zdraví věnovat pozornost. Důležitou stránkou péče o zvíře je i správné stravování. Pokud morčecí mazlíček trpí nechutenstvím, případně úplně přestane žrát, pak je potřeba velmi zpozornit.

Jak jsme naznačili, problém má v podstatě dva stupně: nechutenství, kdy zvíře nekonzumuje dostatečně, a anorexii, kdy stravu přestane přijímat úplně. Úplné odmítání jídla bývá obvykle spojené s různými infekcemi, nechutenství pak zahrnuje širokou škálu možných příčin od nemocí, přes zranění, až po nevhodné prostředí či psychické poruchy. K poruchám při krmení ale může dojít u morčat i kvůli změně jídelníčku.

Pokud morče nežere, neohrožuje jej jen podvýživa. Od určitého stupně se jeho stav začíná rychle zhoršovat, a nakonec jej pravděpodobně zahubí kolabování jater a dalších orgánů. Kolaps je samozřejmě rychlejší, pokud mazlíček nežere vůbec. Je proto dobré znát symptomy nechutenství a stav včas řešit s pomocí veterináře.

Projevy se mohou lišit podle konkrétní příčiny, obecně lze ale říci, že morče trpící špatným přijímáním potravy začíná chřadnout ve více rovinách. Vedle ztráty hmotnosti tak u něj můžeme pozorovat letargii, depresivní stavy, hrubnutí a vypadávání srsti, u některých zřetelně ztrácí pružnost kůže, zakaluje se zrak a podobně. Nechutenství spojené s infekcemi také velmi často doprovází průjmy a zvracení, Nejdůležitější je ale první varovný symptom, kterého by si měl včas všimnout každý pozorný chovatel: morčeti neubývá strava či voda.

Stres, změny, ale i nemoci

Už jsme uvedli, že příčin nechutenství může být celá řada. Morčata jsou sice nenáročná stvoření, ale dovedou někdy překvapit svou náchylností. Neblaze se na jejich apetitu může podepsat stres, zranění a rekonvalescence po lékařských zákrocích či změny v životním prostředí, tedy špinavá klec, příliš velké horko či zima, nevhodně zařízené bydlení a podobně. Na vině ale mohou být i změny jídelníčku, případně nevyhovující strava. Morče ke správnému trávení také potřebuje dostatek vody – pokud není k dispozici čistá a ve správné míře, pak zvíře ztrácí chuť k jídlu kvůli rostoucím nevolnostem.

Velkou skupinu příčin představují různé infekce a nemoci, ať už parazitického, bakteriální či virového původu. Problém ale může být i „mechanický“ – jako u všech hlodavců, i morčata musí mít chrup v pořádku a dobře rostlý. Pokud mají zkřivené či přerostlé zuby, případně se jim vyvine předkus, tak mají s konzumací stravy zásadní problémy. Dojít může také k nějakým nerovnováhám v těle, u morčat se často objevuje ketóza, což je stav, ve které játra produkují příliš mnoho vedlejších látek spojených se zažíváním a morče pak v podstatě necítí hlad.

Domácí diagnóza je vždycky ošemetná, ačkoliv různé symptomy mohou naznačit, na jaký možný problém se zaměřit. Vždy je ale lepší co nejdříve navštívit veterináře, neboť nepřijímání potravy je potřeba vyřešit dříve, než se začne neblaze a možná i trvale podepisovat na stavu organismu.

Léčba závisí na konkrétní příčině, kterou se zvěrolékař vždy bude snažit odstranit jako první. Vedle toho ale obvykle podvyživené morče dostane nějakou doplňkovou krmi, která mu pomůže rychle nabrat síly a potřebné živiny pro správný vývoj. Klíčové je po vyřešení příčiny nechutenství rychle doplnit stavy nejen kalorií, ale i vitamínů a dalších látek.

Kvůli široké škále možných příčin neexistují univerzální rady k prevenci nechutenství a anorexie. Obecně snad ale lze říci, že výživná a nutričně vyvážená strava spolu s klidným a zdravým prostředím pomáhá předcházet řadě psychických i lékařských příčin stavů, které vedou až k odmítání potravy.

Zdroje:  Vlastní , petmd.com

Nejnovější články