Jedním z prvních příznaků problému je viditelná, silná křeč ve svalech v obličeji i v končetinách. Postupně se pak u postižených činčil obvykle objevují zlomeniny způsobené řídnutím kostí. Nedostatek vápníku a fosforu a jejich nerovnováha v těle je přitom problém, kterému se dá předcházet – obvykle je na vině špatná výživa činčily. Ta musí být pestrá a sledovat nutriční potřeby zvířete. Nevhodnost nastaveného jídelníčku se ostatně pozná i podle toho, že spolu s řečenými problémy se u mazlíčka obvykle začne projevovat také nedostatek vitamínu D.
Při výskytu výše uvedených symptomů je na místě konzultovat stav s veterinářem. Ten dokáže určit správnou diagnózu nejen skrze posouzení jídelníčku zvířete, ale také pomocí krevních testů. Při akutních stavech probíhá léčba injekčním podáním dávky glukonátu vápenatého. U dlouhodobé léčby se pak dávají suplementy vápníku a fosforu ústně.
Pokud se u činčil tento nerovnovážný stav rozvine, je po akutní léčbě nezbytné přehodnotit dosavadní jídelníček. Strava by měla být pestřejší, a hlavně zahrnovat složky, které nezbytné minerály obsahují v dostatečném množství. Poradit by opět měl zvěrolékař, vhodné jsou například některé druhy zeleniny. Různé krmné směsi pro hlodavce mají rozdílnou kvalitu, a je proto při jejich koupi pozorně číst i informace o složení.
Pokud je přesto mazlíček náchylnější na nedostatek potřebných látek, může dlouhodobě požívat doplňky s vápníkem a fosforem. Neměli bychom ale suplementy podávat bez konzultace, předávkování minerály je zase opačný, závažný problém, způsobující například ledvinové kameny.
Vstoupit do diskuze (0)