Plynatost už svým označením dává najevo, že příčinou nepříjemných stavů je hromadění plynů ve střevech. Mezi nejčastější příčiny patří náhlé změny jídelníčku či dietní chyba, špatný stav střevní mikroflóry (např. jako následek nemoci) či zvýšené polykání vzduchu (k tomu dochází nejen u hltavých jedinců, ale třeba i při bolestech zubů). Hlasitě si ulevující pes sice může za určitých okolností i rozesmát, jinak bychom ale k problémům s nadýmáním měli přistupovat se vší vážností. Mazlíček při tom trpí bolestmi a zaslouží si, aby se mu jeho člověk pokusil nabídnout úlevu.
Znovu zopakujme, že k masážím bychom měli přistoupit jen tehdy, pokud opravdu víme, že zvíře trpí jen lehkou formou plynatosti. Pokud dává silně najevo bolest, má problémy s pohybem či dechem, pak je na místě rychlá návštěva veterináře.
Jak na masáž
Jak tedy při masáži postupovat? Obecně platí, že technika by měla kombinovat úlevu a uklidnění mazlíčka. Začínáme proto klidným hlazením hřbetu od hlavy po oháňku. Neměli bychom příliš tlačit nebo spěchat, tato část je uklidňujícím úvodem, při kterém ukazujeme zvířeti dobrou vůli. Řada psů navíc začne plyny uvolňovat už tady, často jim totiž stačí se jen uklidnit – nadýmání je totiž umocněno neschopností uvolnit kvůli úzkosti ve správnou chvíli svaly.
Následuje masáž břicha. Při ní hladíme otevřenou plochou dlaně v oblasti bříška, velmi opatrně při tom začínáme tlačit. Tento jemný tlak aplikujeme v oblasti od konce hrudního koše směrem k rozkroku a zpět. Pomocí prstů můžeme přidat půlkruhové masáže na okrajových částech břicha. Měli bychom vždy dobře sledovat reakce zvířete a přestat s pohybem v případě zjevného nepohodlí či nespokojenosti. Důležitá je míra tlaku – sice bychom neměli psa jen zlehka hladit po pokožce, zároveň mu ale samozřejmě nechceme ublížit.
Další technikou jsou masáže boku, které aplikujeme, pokud zvíře stojí. Prsty při tom děláme velké krouživé pohyby po bočních okrajích břicha a pasu. Opět platí, že musíme postupovat jemně a citlivě. Tlak vyvinutý rukama nemusí být vůbec velký, naopak může překvapit, jak málo stačí zatlačit, aby pes zareagoval.
Účinek má ale i masáž zad. Napnutá, bolavá záda mohou vést k nadýmání kvůli neschopnosti uvolnit plyny. V začarovaném kruhu pak nadýmání a bolest břicha umocňuje bolení zad, což jen dále zhoršuje stav mazlíčka. Pokud tedy budeme klasickým způsobem masírovat záda, můžeme tím pomoci i uvolnění břicha. Pokud nás zvíře nechá, provádíme jemné, krouživé pohyby po bocích páteře. Nikdy bychom neměli tlačit přímo na páteř a jezdit rukama po ní.
Pohyb pomůže
Různé techniky není potřeba provádět současně, naopak je někdy dobré pro lepší uvolnění psa rozložit masírovací seanci do větších úseků. Někdy se také doporučuje udělat před a po masáži krátkou procházku, pohyb může pomoci správné činnosti střev. Je také nutné dodat, že zažívací obtíže způsobující nadýmání jsou někdy doprovázené průjmy, což je něco, s čím zkrátka musí pečující chovatel počítat.
Masáže mohou přinést okamžitou úlevu, důležitá je ale i prevence a podpůrná domácí léčba. Pokud se nadýmání u mazlíčka objevuje často, je dobré situaci konzultovat se zvěrolékařem i tehdy, pokud jde jen o mírné stavy. Je totiž nutné odhalit a případně odbourat příčinu. Někdy přitom ale stačí změnit jídelníček či po nevolnostech a lécích podávat psí probiotika.
Vstoupit do diskuze (0)