Město se ale nerozhodlo zbylé jedince odvézt do odlehlejších míst, ale zřídilo se Společností na ochranu přírody (SPN) park ve svém katastru. Je v jeho západní části a obklopený je hustou zástavbou. Rozkládá se na území 25 hektarů a z jedné strany ho lemují pozemky určené k výstavbě tramvajové tratě.
Vzhledem k příliš malému počtu původních zvířat přivezla do parku SPN deset dalších. Stádo se postupně rozrostlo na dnešních 80 jedinců.
Ředitelka parku Jael Hammermanová-Solarová řekla že, výstavba obchvatu zabránila gazelám dostat se k pastvinám v okolí města. Gazely se ocitly uvězněny v údolí, kde byly vystaveny na pospas zatoulaným psům, šakalům a kde je při pokusu o únik srážela auta.
V různých částech Izraele nyní žije podle loňské odborné studie Jorama Joma Tova a Uriho Rolla asi 5000 gazel obecných. Zvířat ubývá kvůli zásahům lidí do dosud málo obývaných míst, kvůli střetu s automobily i kvůli lovu, i když ten je v Izraeli zakázaný.
V jeruzalémském parku se gazely vyhýbají místům, kam chodí lidé, a když se k nim návštěvníci přiblíží, prchají. „Snažíme se zvířatům zajistit prostředí co nejvíce podobné tomu přírodnímu. Nechceme, aby byla závislá na člověku, a v budoucnu jich část hodláme převézt do volné přírody,“ řekla Hammermanová-Solarová.
Dvě třetiny plochy parku obehnaného plotem byly ponechány v původním přírodním stavu. Amir Balaban, který v parku odpovídá za zvěř i rostliny, řekl, že pro městské zóny jsou taková místa důležitá. „Park funguje jako městské plíce, pomáhá regulovat teplotu, produkuje kyslík a umožňuje lidem dostat se blíže k přírodě,“ řekl.
Vstoupit do diskuze (0)