Pokud se na palubu lodi dostane králík, loď nevypluje z přístavu, dokud ho posádka nechytí a nevyhodí. A nemusí jít ani o volně žijícího králíka a historii. I v dnešní době mají tito roztomilí hlodavci zapovězený vstup na některé trajekty - nepřeplujete s ním například kanál La Manche.
Pověra sahá až do 17. století, kdy údajně králíci mohli za potopení loni a smrt stovky lidí na palubě. Legenda praví, že králíci, které s sebou na lodi vezli jako jídlo, přehryzali své klece. Utekli a začali hryzat vše, co jim přišlo pod zuby - konopná lana držící stěžně, lana zajišťující lodní zásoby a nakonec i těsnění v podpalubí, což způsobilo pronikání vody do lodi a následně její potopení.
Zda je historka pravdivá, se asi už nedozvíme, každopádně mezi námořníky rezonuje dodnes.
Králík na lodě nepatří ani přeneseně - tedy jen jako slovo. I to je zapovězeno - ve středověku mu totiž bylo přisuzováno propojení s ďáblem. Když už musí, mluví o něm tedy námořníci jako o „zvířeti s dlouhýma ušima“.
Tak či tak, králíkovi by na lodi zřejmě stejně nebylo příliš dobře - tento způsob cestování by mu zcela jistě přinesl velký stres, což by mohlo vyústit i v jeho smrt.
Vstoupit do diskuze (0)