Červená tibetská doga
Tibetský mastiff je jeden z největších psů. A také jedno z nejstarších plemen. Zmínky o něm jsou staré čtyři tisíce let. Na Dálném Východě byl v horském prostředí využíván k hlídání stád a obraně klášterů. Je to dost uzavřená duše a nepustí si k tělu jen tak někoho. I díky tomu je chov tibetské dogy privilegium a vzácnost. Nejcennější je červená variace s cenovkou kolem 20 až 40 tisíc korun.
Savanová kočka
V 80. letech vyšlechtěná Savanová kočka je naopak jedno z nejmladších kočičích plemen. Jde o štíhlou, krásnou šelmu, která vznikla křížením kočky domácí a afrického servala. Ačkoliv jde o potomka divokého zvířete, je hravá a překvapivě společenská. Křížení je ale mimořádně obtížné a chovatelé jsou až fanatičtí. Především za koťata první generace, kterým v žilách koluje krev divoké šelmy, jsou schopni dát astronomické částky. Klidně i statisíce korun.
Peterbald
V českém prostředí téměř neznámé bezsrsté plemeno vyšlechtěné v Petrohradu v roce 1994. Kromě unikátního vzhledu připomínajícího kočku sphynx s modrým nádechem orientálních koček je jedinečná i jeho povaha. Je inteligentní a temperamentní, velmi sociální a také upovídané. Zajímavé je, že koťata se rodí ochlupená, ale do dvou let srst úplně ztratí. Cena je asi 15 tisíc, ale může se vyšplhat až ke třiceti.
Čínský chocholatý pes
Veselý a hravý čínský naháč je psík malého vzrůstu, který sice vypadá jako moderní zvířátko do kabelky, ale jde o překvapivě staré plemeno. Jeho původ je, jak napovídá jméno, v Číně devatenáctého století. Evropané ho dřív používali k lovení hlodavců na lodích, se štěňaty pak obchodovali, čímž se rozšířil po celém světě. Chocholatého psíka pořídíte poměrně levně, ale za ty s rodokmenem můžete dát i přes dvacet tisíc.
Karakal
Abychom se nedrželi jen u vyšlechtěných koček, karakal je ještě exotičtější plemeno a skutečná divoká kočka. Péče o ni je mnohem složitější. Je tvrdohlavá, samotářská a potřebuje větší prostor k životu. Vyžaduje čerstvé maso jako stravu. Jméno karakal je odvozeno z tureckého výrazu karakalal, což je odkaz na specificky do černa zabarvené konečky uší. Karakala si nemůže dovolit každý, cena začíná u 200 tisíc korun.
Samojed
Samojed kdysi platil za cenného společníka v nehostinných oblastech Sibiře, kde pomáhal s hlídáním obydlí, taháním saní a fungoval i jako lovecký pes. Dnes je chován mimo jiné pro svou překrásnou srst. Je to odvážné plemeno s velkou bojovností, ale i náklonností pro svého páníčka či rodinu. Pokud jde o jeho výchovu, jde o jedno z nejnáročnějších plemen. Je často velmi tvrdohlavý a pokud k člověku necítí respekt, je jeho chování nevyzpytatelné. Jeho štěňata bez papírů stojí zhruba 15 tisíc, za zvíře s průkazem a rodokmenem mají cenu řádově vyšší.
Vstoupit do diskuze (0)