Ve věku necelého roku už za sebou želva měla měsíce dlouhé putování napříč Atlantským oceánem plným takových nástrah, jako jsou predátoři a plovoucí plasty.
I když byla stále ještě naživu, byla želva dehydrovaná, těžce podvyživená a tak podchlazená, že byla téměř ochromená. Rodina spustila záchrannou akci a mezitím mladé mořeplavkyni vymyslela jméno - Cróga, což v irštině znamená „statečná“.
Zabloudila
Neměli tušení, jestli přežije. Cróga byla daleko od domova. Karety obecné kladou vajíčka v jihovýchodní části Spojených států, převážně od Severní a Jižní Karolíny po Floridu. Podle odborníků se nejspíš vylíhla na některé z floridských pláží v létě loňského roku.
Želví mláďata se líhnou v noci a pak chvatně zamíří do moře. Doplavou do teplých vod Golfského proudu a zabydlí se v rozlehlých plovoucích plochách hnědých chaluh rodu hroznovice (Sargassum), které slouží jako oblíbené prostředí pro malé rybky, krevety, garnáty a kraby.
V sargasovém úkrytu, který jim slouží svým způsobem jako školka, prožijí několik měsíců až několik let, řekl Kevin Flannery, ředitel akvária Oceanworld v irském Dingle. Když vyrostou a zesílí, nechají se mořskými proudy odnést ke Kanárským ostrovům u afrického pobřeží.
Místo 20 jen půl kila
Právě Flannery se nakonec zatoulané karety ujal a odvezl ji přes celé Irsko do svého akvária. Tady ji nejprve rehydratoval fyziologickým roztokem, pomalu během několika dní zvyšoval její tělesnou teplotu a ošetřil jí poškozený krunýř. Když se trochu probrala, začal ji krmit.
V jejím věku karety obecné obvykle váží od 20 do 40 kilogramů. Cróga vážila asi půl kila, když ji moře vyplavilo na břeh. Od té doby přibrala skoro kilo, a téměř tak ztrojnásobila svou hmotnost.
„Je z ní teď velký žrout,“ řekl Flannery. Cróga zůstane v akváriu nejméně několik dalších měsíců. Až se plně zotaví, vyřídí jí nezbytné dokumenty, aby ji irská námořní služba mohla odvézt do teplejších vod u Kanárských ostrovů.
Vstoupit do diskuze (0)