Savanové kočky mají vskutku divoký původ a je to také poměrně mladé plemeno. Jeho historie se začala psát teprve v půli 80. let, když byl ve Spojených státech poprvé skřížený serval s "obyčejnou" kočkou, konkrétně siamskou. Výsledek neobvyklého spojení, a posléze i celé plemeno, dostaly jméno Savannah.
Postupem času byly tyto kočky stále oblíbenější. V roce 1996 vznikl standard plemene, oficiálně uznáno bylo na přelomu tisíciletí.
Občas stále bývají ke křížení využívány Egyptské mau, Ocicat či orientální krátkosrstá a domácí krátkosrstá kočka. V současnosti, když je k dispozici více zástupců plemene Savannah, se však preferuje přímo křížení servala a Savannah.
Kdy se z šelmy stane mazlíček?
Ovšem pozor! Na to, aby se z z křížence stala domácí kočka, která může být nazývána "běžným" mazlíčkem, je třeba vyčkat několik generací, respektive do páté. Teprve tehdy je vzhled Savannah standardizován a na zvíře je nahlíženo jako na zástupce kočky domácí.
Do čtvrté generace navíc jde o hybridní savannah, která vyžaduje zvláštní podmínky k chovu. Ostatně tito jedinci dosahují až 2,5násobku velikosti běžné domácí kočky!
Jednotlivé generace jsou označené písmenem F a číslem vyjadřujícím, o kolikátou generaci jde. První vrh koťat, jejichž otcem je serval a matkou kočka, se nazývá F1, tato "koťátka" nesou 50 procent znaků divokého servala. V případě, že je serval dán dohromady přímo se savanovou kočkou, jsou znaky ještě výraznější.
Další generace se nazývá F2 a tak dále. Odchov savanové kočky je přitom oficiálně uznán v případě, že má zvíře alespoň po tři generace v rodokmenu oba rodiče přímo plemene Savannah.
Zároveň však musí být, jak už bylo zmíněno, kotě vzdáleno minimálně čtyři generace od svého předka servala. Tyto kočky pak mají označení SBT. Další značky pak vysvětlují konkrétní mix předků jednotlivých koťátek - tedy například to, zda byli (pra)rodiče přímo savannah, nebo zda je rodokmen "šmrncnutý" jinou kočkou.
Zásadní je i to, že do čtvrté generace bývají většinou kocouři plemene Savannah neplodní. To se mění právě v páté kočičí generaci a cena plodných kocourů tudíž pochopitelně dramaticky stoupá.
Tím se dostáváme k tomu, že pořízení této exotické dámy případně šviháka je i vzhledem k náročnosti odchovu tak trochu "pálka". V případě páté generace koček začíná cena na 900 eurech a končí zhruba u pěti tisíc. V ceně se promítá hraje celá řada věcí - vedle pohlaví například to, zda je zvíře určeno k chovu nebo jen jako mazlíček.
Hybridní savannah jsou pak ještě dražší.
Věrný a oddaný "kočkopes"
Pokud už však do savanové kočky investujete, získáte bezva parťáka či parťačku s řadou pozoruhodných povahových rysů. Savanové kočky jsou velice oddané své rodině, ale i přátelské, hravé a zvědavé. Zdatně loví myši a krysy, rychle se učí a jsou čistotné.
Vzhledem k tomu, že patří mezi největší v současnosti uznaná kočičí plemena si Savannah budou lebedit ve větším bytě, nebo ještě lépe v domě se zahradou. Mnohdy se nechají venčit i na vodítku, naučí se aportovat a zbožňují koupání.
Co se povoleného zbarvení týče, tak tyto kočky mohou být skvrnité či pruhované. Na výstavy jsou přijímána zvířata hnědá, stříbrná, černa a kouřově šedo-černá. Barevných variací je však více, například sněhová, levandulová, modrá, či čokoládová. I po nich je značná poptávka, byť jsou takto zbarvené kočky jen registrovány a na výstavy nemohou.
Navzdory vysoké ceně totiž po Savannah touží mnozí milovníci zvířat. Jenže koček a kocourů stále není mnoho.
Přidáte se též do fronty zájemců?
Vstoupit do diskuze (0)