Načítání obsahu, prosím počkejte

Psi častěji koušou v horké dny, potvrdila nová studie

20. 7. 2023 – 9:01
0
Psi častěji koušou v horké dny, potvrdila nová studie Ilustrační snímek | zdroj: Pixabay

Letní vlny veder mají vliv na psychickou pohodu, a to nejen u lidí, ale i u zvířat. Naznačuje to i nová studie publikovaná v magazínu Scientific Reports. Podle ní totiž statisticky roste počet případů pokousání od psů v ty dny, kdy je příliš horko nebo znečištěné ovzduší.

Hned na úvod je potřeba říci, že sami autoři práce uznávají, že by potřebovali výzkum rozsáhlejší a s více daty, aby své závěry potvrdili. Přesto se zdá, že vědecký tým veterinářů z několika amerických univerzit, nejspíše opravdu narazil na zajímavá statistická data. Na začátku jejich práce byla vcelku logická úvaha naznačená už v úvodu: horko a špatný vzduch se špatně podepisují na psychice. Existují starší práce, které popisují nárůst agresivity v takovém počasí u lidí, laboratorní zkoušky to potvrdily i u krys a myší. U psů ale tento trend doposud cíleně sledován nebyl.

Badatelský tým proto zhodnotil dostupná data – veterinární a veřejné policejní záznamy – o incidentech se psími kousnutími v osmi městech USA: Dallasu, Houstonu, Baltimore, Baton Rouge, Chicagu, Louisville, Los Angeles a New Yorku. Jako vzorek vybrali časový úsek let 2009 až 2018, během kterého bylo zachyceno na 69 525 případů pokousání. Dostupná data si vědci porovnali se záznamy o vývoji teplot, znečištění ovzduší prachovými částicemi, vysokými stupni ozónu, zajímala je i denní síla UV záření a stupně vlhkosti.

Statistické vyhodnocení ukázalo, že počet případů psího kousnutí vzrostl o 11 procent oproti průměru ve dnech s vysokými hladinami UV záření. O čtyři procenta se vymykaly dny s vysokými teplotami, tříprocentní nárůst byl spojený s vyšší hladinou ozónu ve vzduchu. Naopak mírný pokles případů, odpovídající asi jedno procento oproti průměru, byl vidět ve dnech se silnějšími dešti. Znečištění ovzduší prachovými částicemi zřejmě vliv nemělo.

Podobné vyhodnocení bohužel nemůže podchytit další faktory – pravděpodobnost agresivního kontaktu psa s člověkem totiž ovlivňují věci jako rasa, pohlaví, způsob života zvířete, kastrování, vztah psa k pokousanému člověku a podobně. Na druhou stranu se autoři studie opakovaně odkazují na starší zmiňované výzkumy o vlivu veder na chování zvířat. Další odborná pozorování budou ještě potřeba, aby se daly statistické výsledky výrazněji zpřesnit. Není asi ale daleko od pravdy, když budeme předpokládat, že vlny veder jdou našim psím přátelům stejně na nervy jako lidem.

Zdroje:  Vlastní , nature.com

Nejnovější články