Tento smaragdový klenot obývá deštné pralesy střední Afriky od Kamerunu, přes Středoafrickou republiku a Angolu až po Keňu a Tanzanii. Dělá se do tří poddruhů – středoafrické, západní a východní – a naštěstí není ve své domovině ohrožený vyhubením. To také velmi usnadňuje chov, neboť papoušek konžský nepodléhá žádné povinné registraci.
V divočině žijí v párech či malých skupinách. Patří mezi dlouhokřídlé papoušky, a proto je skvělým letcem, který při výpravách za potravou dokáže překonat desítky kilometrů. Živí se hlavně semeny, ořechy, bobulemi a ovocem.
Jednotlivé poddruhy se lehce liší velikostí. Papoušek konžský východní se k nám skoro nedováží, setkat se proto můžeme hlavně se středoafrickou variantou, zvanou velká forma (dorůstá 28 cm), a papouškem konžským západním čili malou formou (dorůstá 26 cm). Jak jsme uvedli, bývá zbarven různými odstíny zelené. Čelo, temeno a holenní peří bývá ovšem červené u středoafrického poddruhu, jasně oranžové pak u západní varianty. Záda, křídla a ocasní pera přecházejí do hnědočerné. Zajímavé je, že neexistuje v podstatě ani náznak pohlavního dimorfismu, samci i samičky jsou v podstatě identičtí. Spolehlivě lze tak pohlaví určit jen endoskopicky či pomocí analýzy DNA.
Není pro začátečníky
Dříve byl tento papoušek na trhu vzácnost, dnes se ovšem poměrně běžně objevuje na burzách i v inzerátech. Přesto je potřeba počítat s tím, že jeho cena začíná kolem 10 tisíc korun u malé formy, a ještě trochu výš u formy velké. Vliv na cenu má jak zákaz dovozu nově odchycených papoušků z Afriky, tak relativně obtížnější vyvádění mláďat.
Co do péče se pak nejedná o papouška pro úplné začátečníky. Klíčové je poskytnout dostatek možností k prolétnutí. Přebývat může i v kleci, ale vždy je potřeba si najít čas na vypuštění a volný pobyt. V opačném případě by měl být chován v prostorné voliéře. Papoušci konžští jsou poměrně otužilí, přesto je potřeba jim na zimu bydlení zateplit.
Přátelský a nadaný na mluvení
Je to inteligentní zvíře, které chováním připomíná větší papoušky, v něčem také papouška žako. Velmi snadno se ochočí a překonává úvodní plachost, preferuje ale konkrétního člověka jako přítele a ostatní spíše jen toleruje. Chováním je to klidné zvíře, které ale při nedostatku podnětů chřadne a strádá. Pokud se má ovšem čím zabavit, netrpívá úzkostí a dokáže na svého člověka čekat, i když je celý den v práci.
Dokáže také potěšit svou velmi přátelskou a hravou povahou, navíc je poměrně nadaný při učení se mluvení. Vlastně jsou pro svou velikost a povahu velmi vhodnými kandidáty na bytové papoušky. Pokud jsou ovšem zneklidnění či rozčílení, dokážou svým mimořádně pronikavým hlasem nepříjemně překvapit nejen chovatele, ale i jeho sousedy.
Jak jsme řekli, papoušek konžský není pták pro chovatele nezkušené na poli exotického ptactva. Přesto je možné ho označit za vhodný druh pro ty, kteří se nebojí finanční náročnosti a chtějí zkusit chov něčeho většího. Lze očekávat, že rostoucí obliba zvířete zvýší i jeho dostupnost a je možné, že papoušek konžský bude mezi opeřenými mazlíčky stále častější.
Vstoupit do diskuze (0)