Někomu pro jeho pejska vyhovuje klasický jednoduchý obojek. Někdo jiný dává přednost určitému typu postroje. Další používá specifický stahovací obojek. Každá věc se pochopitelně hodí na něco trochu jiného a každá má samozřejmě své pro a proti.
Jednoduchý obojek kolem krku je asi tou největší klasikou, která je k vidění nejčastěji. Ostatně je díky své jednoduchosti také finančně nejdostupnější, pokud tedy zrovna nemáte zálusk třeba na nějaký originálně zdobený kousek z kvalitní kůže přímo od řemeslníka. Kromě kůže se obojky vyrábí též k textilu a koupit lze i kovové.
Právě jednoduchost klasického obojku je i jeho velkou výhodou. Ať už jde o snadné nasazování, které zabere maximálně pár sekund, nebo přímo o jeho pořizování, kdy není potřeba nějaké přehnané měření a zkoušení, aby se zjistilo, zda bude většinou velmi lehce nastavitelný obojek pejskovi dobře sedět.
Další výhodou je, že díky vodítku na jednoduchém obojku má člověk pod kontrolou přední část těla zvířete a může ho tak snáze ovládat. To je ale zároveň i nevýhodou obojku, který takto nerozkládá sílu z vodítka rovnoměrně po zvířecím těle, což může uškodit pejskovu krku a páteři.
Spíš pro hodnější kluky
U postrojů je to pak přesně naopak. Kšíry rozloží sílu z vodítka rovnoměrně po psím těle a odlehčí tak jeho krku. Zároveň tím ale pes získává výhodu vůči člověku. Rozložení síly mu dovolí větší tah a není tak snadné ho ovládat jako v případě na krku sedícího obojku. Proto postroj nemusí být zrovna dvakrát dobrou volbou pro temperamentnější psy, kteří rádi své páníčky zlobí.
Postroje bývají dražší než obojky a rozhodně se u nich více vyplatí zainvestovat do kvalitnějších kusů, které se nezačnou brzy rozpadat.
Postroj má své pro a proti
| zdroj:
Profimedia
Při jejich koupi je třeba si dát pozor, aby čtyřnohému miláčkovi opravdu dobře seděly. Není dobré se spoléhat jen na odhad podle oka, u kterého vás může zradit nadýchaná psí srst. Rozhodně je na místě si psa pořádně přeměřit, nebo na něm kšíry před koupí přímo vyzkoušet.
S tím souvisí i to, že dostat psa do postroje je pochopitelně časově náročnější, než mu nasadit obojek. Pokud navíc jde o přehnaně rozjívené zvíře, které jen tak neposedí na jednom místě, může se vám celý proces pořádně protáhnout. Po nějakém čase si ale na oblékání postroje mohou zvyknout i divočejší psi. Obecně tak zkrátka platí, že jsou postroje vhodnější pro klidnější a ukázněnější psy, kterým dopřejí volnější, příjemnější a zdravější pohyb.
Specifickou věcí jsou pak stahovací a polostahovací obojky, které jsou většinou vyrobeny z kovu, případně z kombinace kovu a kůže. Polostahovací obojky mají využití třeba u psů, jejichž krk je širší než hlava a u klasického obojku tak hrozí vyklouznutí. Polostahovací obojek se při napnutí vodítka do určité míry jednoduše stáhne, psa by ale neměl začít nepříjemně škrtit.
Kovový obojek
| zdroj:
Pixabay
Klasické stahovací obojky se pak při zatažení zmenšují bez tohoto omezení. Je s nimi proto třeba zacházet nanejvýš opatrně a zodpovědně, protože může hrozit až uškrcení zvířete. Primárně se proto používají u větších a problémovějších psů jako pomůcka při výcviku. Například aby se zvíře odnaučilo nevyžádanému silnému tahu.
Vstoupit do diskuze (0)