Je pravda, že zřídit fungující akvárium dá trochu víc práce než nachystat výběh křečkovi. Ve skutečnosti to ale nemusí být o tolik horší. Vedle správné vody, teploty a filtrace a několika dalších záležitostí je nejdůležitější umět správně vybrat své nové vodní svěřence. Následující seznam představuje pět příkladů sladkovodních rybek, které jsou nenáročné a snadno dostupné.
Karas zlatý
Jde o notoricky známého tvora zvaného lidově zlatá rybka. Mezi akvarijními rybičkami jde o jeden z nejrozšířenějších a nejdéle chovaných druhů. Za mnoho staletí bylo vyšlechtěno několik různých plemen, které se liší velikostí i barvami, většině z nich je ale společná odolnost a nenáročnost. Najde se pár citlivějších typů zlatých rybiček pro zkušenější chovatele, u běžného plemene jde ale o tu naprosto nejzákladnější rybu.
Tato malá kaprovitá rybka se někdy chová v drobných, designových akváriích, příliš malá nádrž je ale pro vodního tvora týráním. Je proto potřeba počítat s tím, že hrubá poučka říká: na jednu rybu asi 55 litrů vody (ideálně ale spíše 75), zhruba 35 litrů pak na každou další. Je samozřejmě potřeba reagovat na jejich růst a být připravený pořídit případně akvárium větší. Většina plemen dorůstá jen 20 cm, jsou ale známé případy, kdy rybka dorostla až dvojnásobnou velikost.
Co se týče péče, jde o mírnou, společenskou rybu, která vítá společnost ostatních jedinců a má mimořádně velkou odolnost vůči málo okysličené, ne úplně čisté vodě. Úskalím chovu je právě udržování čistoty vody, tito tvorové nechávají poměrně dost nepořádku. Také se velmi snadno přemnoží.
Bojovnice pestrá
Mezi nenáročné ryby se obvykle řadí i velmi půvabná bojovnice pestrá. Úplně bezúdržbové ale nejsou, hlavně je ale potřeba bojovat proti zlozvyku na trhu se zvířaty. Občas se totiž objevují předpřipravená malinká akvária, která skoro jako by říkala „instantní rybička, nic víc není potřeba“. To ale není úplně nejlepší přístup k chovu.
Bojovnice potřebují alespoň dvacetilitrové akvárium pro jednoho samce. Malinko náročnější jsou v potřebách tepla, jde totiž o tropický druh, a tak by měla být nádrž vybavena topítkem udržujícím teplotu vody na 26–28° C. Rozumně je potřeba vybírat také druh filtru, jemné a dlouhé ploutve bojovnic se mohou příliš silným proudem poškodit. Stejně tak se někdy upozorňuje, že případné ozdoby akvária by neměly mít příliš ostré hrany.
Jinak je ale stále můžeme řadit mezi nenáročné ryby. Samci se sice navzájem nesnesou (jejich souboje často končí smrtí), samičky ale dovedou fungovat ve skupince, v dostatečně velkém akváriu mohou být i s jinými druhy. Protože jde o poměrně malou rybku, dorůstá jen asi 6–7 cm, chovatel-začátečník se na nich dobře naučí, že není dobré rybky překrmovat. Mají totiž miniaturní žaludek a nesnězená potrava rychle zaneřádí akvárium.
Neonka obecná
Neonka je rybou takřka až ikonickou, najdeme ji v každém zverimexu a v řadě běžných akvárií. Jsou to drobní, jen asi čtyřcentimetroví tvorové. Do akvária se jich ale vejde menší hejno, což při jejich lesklých modrých a červených barvách dokáže vykouzlit opravdu půvabné výjevy.
U neonek platí, že více znamená lépe – rybky se ve velké skupině cítí dobře a bezpečně, u neonek trpících samotou se projevuje stres na ztrátě barev. Udává se, že nejlépe je začít minimálně s osmi jedinci (někteří chovatelé hovoří o minimu tří rybek), doporučená velikost nádrže je 60–120 l. Vyhovuje jim teplota 20–27° C.
Neonky jsou velmi levné a dobře dostupné, k jejich rozšíření pak přispívá i značná odolnost a relativní nenáročnost. Citlivé jsou snad jen na náhlé změny parametrů vody, je proto nutné při výměně používat stejný zdroj, ideálně sledovat i pH a tvrdost. To jsou kvality nezbytné pro náročnější chov rybiček, i proto lze neonky považovat za „vstupní“ druh pro získání zkušeností u začátečníků.
Živorodka ostrotlamá
Živorodka je další z notoricky známých rybiček ze skupiny těch nejběžnějších. Díky naprosté nenáročnosti a široké škále barevných variant patří mezi oblíbené rybky pro začínající chovatele-děti, často se s nimi setkáváme v akváriích ve školách a podobně. Dorůstají asi 3–5 cm, samice bývají větší a méně pestře zbarvené, samci mají zase delší ploutve a ocas. Potlačená barevnost samic v přírodě se ale u akvarijních plemen ztrácí, takže co do pestrosti je opravdu z čeho vybírat.
Jak už název napovídá, tato ryba je specifická tím, že vajíčka drží uvnitř těla až do vylíhnutí mláďat. Doporučuje se začínat s akváriem o objemu 40 litrů, rybky jsou velmi odolné co do teploty a přežívají i ve 12° C. Jsou to ryby vyžadující společnost, proto se doporučuje začínat minimálně s pěti jedinci.
Největší úskalí chovu je v tom, jak velmi dobře se živorodky množí. Nejeden chovatel tak musí brzy řešit situaci s přeplněným akváriem. Situace se trochu reguluje tím, že ryby své mladé často požírají, není ale asi potřeba zdůrazňovat, že je nutné v nádrži udržovat jistou rovnováhu. Nekontrolovaný chov časem vede k degeneraci kvůli příbuzenskému křížení. Protože se ale u těchto rybek dobře rozpoznávají samci a samice, představují pro začátečníka chovatelskou výzvu v učení se „managementu“ akvária.
Dánio pruhované
Tato rybka se anglicky nazývá zebrafish, její vzhled rychle prozradí proč. Je to roztomilý, malý tvor, trochu připomínající tvarem i velikostí neonky, se specifickou pruhovanou kresbou. Opět pro ně platí, že jde o velmi nenáročná a odolná zvířata, proto se hodí pro začínající chovatele.
Doporučuje se je chovat ve skupince minimálně o pěti jedincích, v nejméně čtyřicetilitrové nádrži. Samička bývá trochu zakulacenější, samečci zase mají zlatavější lesk pruhů. Zajímavé je, že existuje jak přirozená, divoká forma, tak závojnaté plemeno s delšími a výraznějšími ploutvemi. Dobře dostupné jsou obě varianty. Jde o odolné tvory, kteří preferují nižší teploty vody kolem 20 °C. Jsou to rybičky společenské a mírné, zároveň ale čilé a překvapující rychlostí plavání. Jestliže u některých druhů platí, že jim vadí proud, pak dánio to má naopak a trochu proudu vyvolaného filtrem ocení.
Vstoupit do diskuze (0)